איך כרית יכולה למנוע פצעי לחץ?

פצעי לחץ הם בעיה חמורה ונפוצה שממנה סובלים בעיקר אנשים המרותקים למיטה או לכיסא גלגלים, או אנשים המבלים זמן רב בישיבה או בשכיבה עקב מוגבלויות שונות. פצעים אלו יכולים למרבה הצער להיווצר מהר מאוד אך תקופת החלמתם היא ממושכת, מורכבת וגם יקרה לטיפול. זאת כמובן בנוסף לסבל של המטופל ואף לסיכונים של זיהום, היווצרות נמק ואפילו סכנת חיים. לכן, אם אתם מטפלים באדם שנמצא בקבוצת הסיכון להיווצרות פצעי לחץ חשוב שתכירו את כל הפעולות המתבקשות שמקטינות את הסיכון להיווצרות הפצעים, וכן עזרים חשובים כריות למניעת פצעי לחץ. בשורות הבאות נסביר על הכריות ונביא שתי דוגמאות.

איך הכריות עובדות?

פצעי לחץ נוצרים עקב ירידה באספקת הדם והחמצן לאזור מסוים בגוף, בנוסף לחיכוכים שונים של האזור עם המצע, למשל עם כיסא גלגלים, עם המיטה או כורסה. מבחינת ישיבה מדובר בעיקר באזור הגב, האגן והירכיים שעליהם מופעלים לחצים בזמן ישיבה, ולכן יש צורך בפתרון המפזר את הלחץ על פני שטח פנים גדול יותר. זהו בדיוק העיקרון העומד מאחורי כריות למניעת פצעי לחץ אשר מפזרות לחצים, מקנות הרבה יותר נוחות למטופל ויכולות להיות מסוג ספוג מתקדם ויסקו אלסטי או כריות אוויר. על מנת להבין כיצד כריות אלו תורמות להתמודדות עם לחצים שנוצרים בעת ישיבה בואו נראה שתי דוגמאות.

דוגמא ראשונה היא כרית לפצעי לחץ מסוג STABIL AIR שנותנת יציבות והגנה כפולה נגד פצעי לחץ בהתבסס על טכנולוגיה ייחודית שמשלבת ביחד ספוג ואוויר. הכרית הזאת נועדה למטופלים שמצויים בסיכון גבוה לפיתוח פצעי לחץ וכן למטופלים שכבר סובלים מפצעי לחץ קיימים. היא מנטרלת באופן מושלם לחצים מהאזור הפגוע, מונעת החלקה של המטופל, פשוטה לתפעול וקלה לנשיאה. הכרית משלבת שכבת ספוג מעוצבת לפי גוף המטופל ומעליה ישנה שכבת אוויר שמפזרת לחצים, כאשר שתי השכבות פועלות ביחד להגנה כפולה. הספוג נותן יציבות ומקל על מעברים אל הכרית וממנה, וגם מספק גיבוי או שכבה של הגנה נוספת על העור.

 עוד דוגמה של כרית לפצעי לחץ נקראת COMMODE. גם כאן מדובר בכרית למניעת פצעי לחץ ולסיוע וריפוי של פצעים קיימים, אך זוהי כרית אוויר שנועדה למטופלים המצויים יותר מ-20 דקות חדרי שירותים או רחצה. יש לה מבנה מיוחד לישיבה בחדרים אלו ללא מגבלה על משקל המטופל, עם אפשרות לניקוי וחיטוי, והיא מוכחת כיעילה קלינית למניעת פצעים.

צילום: freefix

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.