אשקלון היא העיר השלישית הידידותית ביותר לעסקים קטנים ובינוניים

מדד הרשויות המקומיות של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה דירג וקבע: אשקלון היא העיר השלישית הידידותית ביותר לעסקים קטנים ובינוניים. מדובר על זינוק מהשנה שעברה, בה לא הייתה מדורגת בעשירייה הראשונה; שר הכלכלה, אלי כהן: "העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי"; ראש העיר, תומר גלאם: "עובדים קשה כדי להיטיב עם בעלי העסקים"

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, מפרסמת היום את מדד doing business במסגרתו דורגו 60 רשויות מקומיות בישראל וממנו עולה כי העיר אשקלון נמצאת במקום השלישי ברשויות מעל 150 אלף תושבים – זינוק משמעותי מהשנה האחרונה בה לא הייתה בעשירייה האחרונה ומלפני שנתיים בהן הייתה במקום ה-27.

הסוכנות עורכת את מדד הרשויות המקומיות זו השנה הרביעית ומטרתו לשמש כלי עבודה עבור הרשות המקומית, שכן הוא מאפשר לכל רשות להשוות את ביצועיה לרשויות אחרות במגוון פרמטרים אחידים הנמדדים באופן אובייקטיבי, וכן לנתח את ביצועיה ביחס לעצמה ואת הביצועים של המחלקות והאגפים השונים תחת סמכותה.

השנה חלו שלושה שינויים מהותיים במדד: נוספו 10 רשויות מקומיות למדד; נוספה קטגוריה חדשה של נגישות מכרזים לעסקים קטנים ובינוניים; ירד מדד סבסוד ארנונה (היחס בין ארנונה עסקית לארנונה למגורים) וניתן דירוג רק על גובה הארנונה העסקית ביחס לממוצע הארצי.

המדד מתעדכן אחת לשנה ומשקלל שלושה דירוגים שונים בכל רשות. הדירוגים המרכיבים את המדד הם:

* נגישות המידע – דירוג של איכות, היקף המידע לעסקים וקלות השימוש באתר האינטרנט של הרשות.

* ארנונה – המדד נבנה באמצעות השוואה של ממוצע הארנונה העסקית ביחס ל-60 הרשויות המשתתפות במדד.

* שביעות רצון של העסקים – שביעות הרצון מהרשות נבדקה באמצעות סקר בקרב עסקים מקומיים שבחן היבטים שונים של התנהלות הרשות המקומית.

 * נגישות למכרזים – המדד נבדק באמצעות סקירת מכרזים שפרסמה הרשות ובחן את ההיבטים הבאים: עצם פרסום מסמכי המכרז ותנאי המכרז, דמי השתתפות, המחזור הכספי הנדרש וגובה הערבויות המבוקשות, כאחוז מהיקף ההתקשרות במכרז.

כל אחד מהפרמטרים שהוצגו לעיל דורגו בנפרד, כך שלכל רשות יש ארבעה דירוגים נפרדים עבור שביעות הרצון, נגישות המידע, נגישות למכרזים וסבסוד הארנונה. על סמך ארבעת הדירוגים נבנה דירוג סופי אשר בו כל אחד מארבעת הדירוגים קיבל משקל לפי חשיבותו ואיכות הנתונים שנאספו בגינו, באופן הבא: דירוג סקר שביעות רצון- 55%, דירוג מדד הארנונה- 15%, דירוג תוצאות בדיקת נגישות המידע של אתרי האינטרנט 10%, ודירוג מכרזים 20%.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "מדד הרשויות המקומיות של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה נועד לעודד רשויות מקומיות להקל על עסקים קטנים ובינוניים במועד פתיחת העסק וכנ"ל בהתנהלות השוטפת מול הרשויות. העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי. הם אחראים לכ-50% מהתוצר העסקי ולכ-60% מהמועסקים במשק. פיתוח העסקים הקטנים הוא אינטרס ציבורי של כולנו. לאחרונה קידמנו את חוק הפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקף בשנה שעברה, הורדנו מסים, עשינו רפורמה בבנקאות וכן הקמנו קרנות מימון לעסקים קטנים ובינוניים".

ראש העיר, תומר גלאם: "הנתונים המרשימים והזינוק המשמעותי שאנחנו רואים, מוכיחים כי אנחנו בדרך הנכונה לסייע לעסקים הקטנים והבינוניים בעיר להצליח. אני יכול להבטיח שזו רק ההתחלה, הגשנו שתי בקשות לסיוע בתחום הארנונה לעסקים – הנחה של 7.5 אחוזים בתעריף למשרדים והנחה של 50 אחוזים בשטחים המשותפים ואנחנו לא עוצרים כאן. אנחנו חושבים כל העת כיצד להקל עליהם יותר וכיצד לסייע להם להתרחב, לצמוח ולגדול, למענם בפרט ולמען כלכלת העיר אשקלון בכלל".

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.