עיריה

בעיצומו של הסגר: אמית טכנולוגי אשקלון חוגגים את 'מבצע דוגו'

גם בסגר, תלמידי אמית טכנולוגי אשקלון לא מוותרים על פעילות ערכית. מזה כשבוע צוות היסטוריה בשיתוף עם חברה וחיבורים, צוות המחנכים, מגמת מלונאות הבישול וחדר האוכל של בית הספר- הכינו יום של ניצחון. ח"י בינואר, יום הניצחון של דוגו.

במהלך הבוקר התלמידים בכל הכיתות חוו פעילות סדנאית בה שמעו את סיפורו של דוגו, קיבלו מגנט המכיל את הסיפור ומתכון לפלאפל. במהלך היום, תלמידי מגמת מלונאות למדו איך מכינים פלאפל. במקביל, חדר האוכל של בית הספר, שפועל בימים אלה במתכונת המותרת, הכין מנות פלאפל חמות וטעימות לכל תלמידי בית הספר.

בכל שנה ב 18.1 ניצול השואה דוגו (דוד לייטנר) אוכל פלאפל כסמל לנצחונו על הנאצים ימ"ש. הסיבה לכך היא שבמהלך מצעדי המוות בשנת 1945, כמעט והתייאש. בדמדומי עייפות, הוא נזכר באמו, שספרה לו בילדותו שבארץ ישראל יש לחמניות עגולות ('בילקלך') הצומחות על העצים. המחשבה על כך נתנה לו תקווה וכוח עד לשחרור. דוגו עלה ארצה והיה ממייסדי מושב ניר גלים.

זמן קצר לאחר עלייתו, טייל בשוק מחנה יהודה בירושלים, וראה כדורי פלאפל מיטגנים בשמן. באותו רגע נזכר ב'בילקלך' שנתנו לו תקווה וכוח ברגעים הקשים, בעיני רוחו היו כדורי הפלאפל אותם בילקלך. מאז, הוא החליט כי מדי שנה, בתאריך 18.1, יום יציאתו לצעדת המוות, הוא יאכל פלאפל, כדי לחגוג את העובדה שהוא חי, שהוא אינו רעב יותר, שהגשים את חלומה של אמו והגיע לארץ ישראל. במשך עשרות שנים היה זה המנהג הפרטי של דוגו ובני משפחתו ובשנים האחרונות הפך למבצע ארצי, בו אוכלים פלאפל, מצטלמים עם שלט ומפיצים את הבשורה.

התלמיד אורי אחרק שלומד במגמה שיתף: "ביום רגיל אם הייתי נכנס למגמה וסתם היו אומרים לי להכין פלאפל עם כל התהליך הארוך שלו לא הייתי אוהב לעשות את זה, אבל בבוקר שמענו מהמחנך את הסיפור של דוגו. התחברתי לסיפור ונהניתי להכין פלאפל עם משמעות במגמה, במהלך היום הרגשתי תחושת אחריות לעבור בין התלמידים בהפסקות ולספר להם שכשאנחנו אוכלים את הפלאפל, אנחנו צריכים להבין שאנחנו הניצחון של דוגו על הנאצים".

איציק אברג'ל, מנהל בית הספר: "מדהים לראות כל כך הרבה תחומים שמתחברים ליום אחד. אנחנו רואים באופן ברור שכאשר כולם מגוייסים לדבר משמעותי, גם התלמידים נסחפים ברוח הנפלאה הזו ואין ספק שזה מותיר רושם עמוק".

קרדיט צילום תמונה: רותם זכריה

עיריה

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.