זוהר שוקל עצירת הסכמי הגג בנתיבות

אחד המאפיינים הבולטים בהסכם הגג שנחתם עם עיריית נתיבות במסגרתו השיג זוהר הישג חסר תקדים של 4.7 מיליארד ₪, מתבטא בהקצאת תקציבים רבים לפיתוח תשתיות בעיר. המתווה הרעיוני שעליו הושתת ההסכם נגזר ממדיניותו של זוהר לשמור על האיזון הנכון בין הרצון לבנות שכונות החדשות לבין הכורח לחדש את השכונות הוותיקות וליצור רצף תחבורתי ומנטלי ביניהם כך שנתיבות תשמור על אחידותה האורגנית ברמה הקהילתית והתדמיתית. במילים פשוטות: לפי זוהר אסור שתהיה אבחנה בין נתיבות החדשה לנתיבות הישנה. כבר בעת החתימה על ההסכמים הציג זוהר גישה מושכלת לפיה יש להבטיח תמהיל נכון בין כניסת אוכלוסיה חדשה לבין היכולת של העירייה להתאים את מערך השירותים המונוציפאליים והקהילתיים לקצב גידול האוכלוסיה ובראש ובראשונה ליצור תשתית תעסוקתית לצעירים ולהגדיל את הכנסות העירייה משטחים מניבים כדי שתוכל לעמוד במחוייבויותיה לספק שירותים ברמה טובה וסבירה.

הנתונים העובדתיים, מאז נחתמו הסכמי הגג מלמדים כי נתיבות נחשבת לסיפור הצלחה, חסר תקדים ברמת האכלוס כאשר יותר קבלנים מביעים אמון בבניה בשכונות החדשות תוך מחוייבות לעמידה בהקצאת נתח מכירות ב"מחיר למשתכן" ומשפחות מכל רחבי הארץ והאזור מאמינים באיכות החיים ובאופק שהיא מציעה להפוך למטרופולין המוביל של האזור.

דווקא לנוכח, ההצלחה של השיווק ושוק נדל"ן ששומר באורח קבע על יציבות ולמרות שנתיבות שוברת שיאים ביחס לקצב גידול האוכלוסיה השנתי גם ביחס לתחזיות הסכמי הגג, שומר זוהר על איפוק מרוסן ונוקט גישה שמרנית. באופן לא מפתיע הוא הודיע בימים אלה כי הוא שוקל לעצור כבר עכשיו את המשך ביצוע הסכמי הגג כדי לאפשר בחינה של יישום העקרונות אותם קבע במסגרת ההסכם. על פי המדיניות המתגבשת השיווק הנוכחי של מאות יח"ד בבנייה רוויה יהיה האחרון לשנתיים הקרובות, כאשר עיקר המאמצים יופנו להשלמת בניית השכונות נתיבות מערב ונווה שרון על פי התכנון תוך דקדוק על כל הפרטים ואף בנייתה של השכונה החדשה "רמות יורם" בה כבר שווקו מאות יחידות דיור תימשך.

זוהר גייס את שירותיו של הכלכלן והאנליסט הבכיר, הממונה על השכר באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה כדי לבצע בדיקות רוחב של יישום הסכמי הגג במטרה לגבש תוכנית פעולה שתשמור על תמהיל בריא וזיקה ביחס להתפתחותה האורבאנית של נתיבות וקצב גידול האוכלוסיה לבין היכולת לספק שירותים טובים ואיכותיים לצד פיתוח תשתיות תעסוקה לצעירים. למרות שבשנה האחרונה ניתן להבחין בתהליך נמרץ של פיתוח תעשיה, בתוכה תעשייה טכנולוגית מתקדמת בפארק נ.ע.ם. שעשוי ליצור מאות מקומות עבודה חדשים לכל תושבי האזור, זוהר דורש מהממשלה הקצאת משאבים לפיתוח שטחי התעשיה והמסחר בתוך העיר עצמה, לרבות העברת שטחים לצורך פיתוח שטחי תעשיה חדשים. במסגרת הסכמי הגג דאג זוהר לתקציבי עתק לפיתוח תשתיות תחבורה, בינוי מוסדות חינוך וציבור ומה שנותר עכשיו זה להבטיח כי הסכמי הגג עומדים בציפיות ליצירת תשתית תעסוקה ולהגדלת תקציבי העירייה בהתאמה לקצב גידול  האוכלוסיה, כך שמערך השירותים המונוציפאליים לא ייפגעו. מהבחינה הזאת, ראוי להדגיש כי העירייה אינה יכולה להתקיים ולקיים את מערך השירותים המונוציפאליים ברמה סבירה רק מכספי הארנונה למגורים, שמהווים נתח לא קטן אבל גם לא מרכזי מהוצאותיה ולפיכך היא חייבת לפתח שטחי תעשיה ומסחר אשר עשויים להגדיל משמעותית את תקציביה ולאפשר לה להתאים את מערך השירותים לתושבים ברמה הטובה ביותר.

משיחות רקע שקיים זוהר עם גורמים בכירים הוא מאמין כי לאחר הבחירות לכשמערכת הפוליטית תתבהר ויוסרו מגבלות החופש להחליט יהיה ניתן לשנות את הסכמי הגג כך שיציבו להם יעד שמאפשר המשך התפתחותה של העיר תוך שמירה על איכות חיי כלל התושבים.

"אני לא רואה בעצירת הסכמי הגג, מהלך דרמטי, משום שכבר במערכת הבחירות הודעתי כי אני לא מסתנוור מהמיליארדים ומרגיש מחוייב בראש ובראשונה לקיים כעבור זמן סביר תהליך של בקרה במטרה לשמור על האיזונים הנכונים שיאפשרו את המשך פיתוחה האורבאני של נתיבות תוך שמירה על העקרונות שאנחנו מחוייבים אליהם: פיתוח שכונות וותיקות ויצירת רצף גיאוגרפי וקהילתי עם השכונות החדשות, שמירה על תמהיל בריא של קצב התפתחות העיר ביחס ליכולות שלה לספק שירותים מונוציפאליים וממלכתיים ומעל לכל להציע אופק ותעסוקה לצעירים ולעמוד במחוייבות של העירייה לא רק לבנות ולפתח, אלא גם לתחזק את התשתיות ולהציע שירותי חינוך, קהילה, רווחה, תרבות ופנאי באופן שיהלמו את את קצב גידול האוכלוסיה. לשם אני חותר ובע"ה אני בטוח שכולנו נגיע", אמר ראש העיריה, יחיאל זוהר.

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.