למה לנו? הקרב על האנטנה

הקרב על האנטנה בנתיבות צובר תאוצה, תושבים במערב נתיבות זועמים על הצבת האנטנה הסלולרית בקרבת בתי מגורים. חלקם טוענים כי אנטנה כזאת תפגע קודם כל בבריאותם בעקבות פליטה של קרינה מסוכנת. חלקם אלו שחושבים תמיד בחוש עיסקי טוענים כי אנטנה כזאת תפגע במחירי הדירות ואיכות הסביבה בה הם רכשו נכס.

מדובר בהקמת אנטנה לאור בעיות קליטה שחוו התושבים והתלוננו בשנים האחרונות אין ספור פעמים. בעקבות כך האנטנה הזאת מגיעה לעיר ובימים אלו היא אמורה להיות מוקמת בשטח של מתחם הרכבת. נזכיר כי התושבים מצד אחד טוענים על בעיות קליטה מאידך הם דורשים שהאנטנה לא תוצב במקום שכרגע התכנון שלה.

מצד אחד אין קליטה מצד שני לא רוצים אנטנה… צילום מאוויר של האנטנה ברקע נתיבות מערב בשיא פריחתה

לטענת תושבים מדובר במתחם של 4 אנטנות שאמור לקום והם לא מוכנים לשמוע על הקמה במקום המתוכנן, רק במרחק סביר יותר. תושב ששוחח איתנו טוען כי העירייה קבעה היכן להציב את האנטנה ובכוחה להיות קשובה גם הפעם לתושבים ולדאוג לבריאות שלהם.

תושבי נתיבות בעיקר מאזור המערב החליטו לצאת היום (שלישי) להפגנה ספונטנית:

תושבים יקרים, היום בשעה 18:00 תתקיים מחאה והפגנה בכניסה לעיר על שטחי פרויקט מנהטן 15 שם יוצבו 4 מתקני אנטנה בעלי קרינה מוגברת בריאותכם חשובה אל תאמרו יבואו אחרים וילחמו בעבורכם תהיה תקשורת במקום וההשפעה שתועיל תהיה אך ורק מתושבים אף אחד לא יעשה זאת עבורכם בקשתינו להרחיק את מיקום הנחת האנטנות שלא בשטחי הפרויקט על מנת לשמור על בריאותינו ובריאות ילדינו יש לחבוש מסיכה כנדרש ולהישמר על פי כל כללי הבריאות אם אין אני לי מי לי כוחכם בפיכם. לשון ההודעה שרצה ברשתות החברתיות וברשת הווצאפ.

מטעם משרד עורכי הדין איתמר כהן ושות' המייצגים את התושבים, נמסר: 
מדובר באחת השערוריות הגדולות שהיו כאן בשנים האחרונות. החלטה הנוגעת לחיי אדם, התקבלה במסתרים, בהיחבא ובחטף, תוך רמיסת כל כלל שבדין, ללא פרסום, ללא יידוע של הציבור וללא יידוע של הקבלנים או היזמים במתחם מגורים ענק, שעתיד להכיל 2,000 משפחות ועשרות אלפי ילדים! לא פחות! 
גובהו של תורן ענק זה, הינו 48 מטרים, והוא כולל בתוכו 4 אנטנות שידור!
רכבת ישראל בחרה עבור בצע כסף, להחכיר את שטחה ולאפשר את בניית התורן עליו, תוך הקרבת חיי האזרחים המתגוררים בסמוך, ובכלל זה, הקרבת חייהם של משתמשי הרכבת. לא פחות מכך.
תושבי השכונה מילאו את ידינו לפעול על-מנת למנוע את שפיכת הדמים הזו. אנו נעשה כל אשר לאל ידינו, ובע"ה נצליח.
בשעות הקרובות בכוונתנו לעתור לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע בבקשה להורות על עצירת בניית תורן האנטנה הרצחני הזה.
ללא כל קשר לפנייתנו לעזרת בית המשפט, אנו מצפים מעיריית נתיבות והעומד בראשה – שבאופן תמוה שעוד צריך להתברר – העניקו היתר הזוי להקמת התורן בסמיכות לשכונת מגורים, לגלות אחריות לחיי אדם, אזרחי העיר, ולפעול לאלתר להפסקת עבודות הקמת התורן.

תגובת עיריית נתיבות: מאחר והעניין נמצא בהליך משפטי אנו ממתינים להחלטה בימים הקרובים.

פנינו למשרדים לאיכות הסביבה והתקשורת לשמוע את תגובתם ודרכי הפתרון לאור מצוקת התושבים. נביא את התגובות כשיתקבלו.

HAREL PHTOGRAPHY 0507088858 צילום

1 תגובה
 1. שמעון ביטן אומר

  בס״ד
  היי, זו התגובה שקיבלתי מהמשרד לאיכות הסביבה בעקבות פנייתי בסוגיית האנטנה שליד רכבת נתיבות
  27 יולי 2020

  סימוכין 107/0557/20
  מחוז דרום
  הנדון : מוקדי שידור בסמוך לתחנת רכבת נתיבות
  1. המשרד להגנת הסביבה אמון על בטיחות הקרינה בלבד ופועל מתוקף חוק הקרינה הבלתי מייננת
  התשס"ו-2006. בהתאם לחוק, המשרד לא יכול לדרוש הורדת אנטנה הפועלת בהתאם לחוק.
  2. בהעדר תכנית פריסה מוכתבת על ידי העירייה, כל חברה בוחרת מקום להתקנת מוקדי שידור בהתאם להוראות תכנית מתאר ארצית לפריסת מתקני שידור ודרישות בטיחות קרינה. חברות הסלולר מקימות
  מוקדי שידור במטרה לספק כיסוי וקיבולת בהתאם לדרישות משרד התקשורת. המצב הרצוי היה שהעירייה תכתיב לחברות מקומות שנבחרו לאחר תהליך של שיתוף הציבור.
  3. היתרי ההקמה וההפעלה מונפקים למוקדי שידור סלולריים ע"י המשרד להגנת הסביבה כך שמוקד השידור אינו יכול לגרום באזורים המאוכלסים בסביבתו לחשיפה העולה על עשירית מהסף שנקבע על ידי ארגון הבריאות העולמי כבלתי מזיק לכלל האוכלוסייה. היתר הקמה ניתן על בסיס דו"ח הערכת רמות חשיפה בו מחושבות עוצמות החשיפה לקרינה באופן המחמיר ביותר ובהתבסס על תדר השידורים, הציוד והטופוגרפיה. היתר הפעלה ניתן לאחר הפעלת מוקד השידור על בסיס דו"ח מדידות שבוצעו בסביבת מוקד השידור ע"י מודד מוסמך בהתאם לנהלי המשרד להגנת הסביבה. המשרד מחייב את החברות לבצע בדיקה תקופתית פעם בשנה לכל מוקד שידור, ובנוסף לכך המשרד מפעיל מערכת לניטור רציף המודדת בכל רגע נתון את הספקי השידור של האנטנות.
  4. למוקדי השידור של חב' PHI מס' אתר SO5230C, ושל חב' פלאפון מס' אתר 712141, הונפקו היתרי הקמה, וזאת לאחר שהממונה במשרד להגנת הסביבה בדק ואישר את דו"ח הערכת סיכוני הקרינה סביב מקורות הקרינה.
  5. מדו"ח הערכת הסיכונים עולה כי רמות הקרינה, בכל הנקודות הנגישות, נמוכות מן הסף שנקבע ע"י המשרד להגנת הסביבה.
  בברכה,
  בטיחות קרינה ומניעת רעש
  rivkas@sviva.gov.il
  ד"ר רבקה שירצקי מרכזת בכירה
  לכבוד

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.