השופטת החליטה שלא להחליט, דיון נוסף ביום א'

אולמה של השופטת יעל רז-לוי בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היה עמוס היום מפה לפה בעורכי דין מהטובים בישראל, במסגרת הקרב על האנטנה, ובאחד הדיונים היותר מרתקים ומאתגרים שנראו כאן. 
עורך הדין איתמר כהן, שייצג את העותרים בעתירה ברהיטות רבה, ביקש מבית המשפט להורות על ביטול מתן היתר הבניה שהעניקה עיריית נתיבות לחברת פלאפון ולחברות סלולר נוספות, בניהם, פרטנר וסלקום.
בדיון שהיה קרב איתנים של ממש, טענו עורכי הדין של חברת פלאפון ועיריית נתיבות שההיתר ניתן כדין, ולכן אין דינו של ההיתר להיבטל. 
מנגד, עו"ד איתמר כהן שהגיש את העתירה ועו"ד יורם זמיר שייצג את חברת ארזי הנגב וביקש להצטרף כעותר לעתירה, טענו, כי בהליך מתן ההיתר נפלו פגמים רבים המחייבים את ביטולו של ההיתר. 


בית המשפט, סירב תחילה לדון בעתירה לגופה, בטענה כי חברות סלולר נוספות שאף הן חלק מההיתר לא צורפו כמשיבות לעתירה, ולכן לא ניתן לדון בעתירה לגופה. 
עו"ד כהן טען, כי אי צירופם של סלקום ופי. אייץ'. איי. נטוורקס (פרטנר) – כמשיבות, בא בעקבות העובדה כי מעשה ההיתר כולו היה בהיחבא ובגניבה, וכי לא ניתן היה לדעת כי סלקום ופרטנר – הם חלק מהיתר הבניה של תורן האנטנה, וכי את הנתונים שאבו העותרים מאתר עיריית נתיבות, שם מופיעה חברת פלאפון, לבדה, כמבקשת ההיתר. כמו כן, טען עו"ד כהן לפגמים נוספים שנפלו בהליך מלבד אי יידוע הציבור, כשעו"ד זמיר חיזק את הטענות בטענות, אחרות, נוספות. 

האנטנה, חברות הסלולר יוכלו אומנם להמשיך בעבודות אך בקצב איטי, וכשבכל מקרה, לא יוכלו החברות להפעיל את האנטנות, לכל הפחות, עד לקיומו של הדיון.


הדיון שהיה סוער, כלל מונלוג דברים שנשא היזם הגדול בשכונה, מר עודד שריקי, מנכ"ל ובעלים של חברת ארזי הנגב. שריקי, שפנה באופן נרגש אל השופטת, טען כי מדובר בפגיעה בריאותית ברוכשים ואף בפגיעה כלכלית משמעותית בו כיזם. 
במפתיע, הביאה חברת פלאפון את מר רוני חורי, מנהל תחום הטכנולוגיה במשרד התקשורת ככח עזר לצידה. מר חורי טען בלהט כי אין כל בעיה בהתקנת התורן וכי טענות העותרים הן טענות שווא. עו"ד כהן שלא איבד עשתונות נוכח הופעתו המפתיעה של מר חורי, קבל על כך שמר חורי שלא הוזמן לדיון – דיבר לפרוטוקול, והקריא, בתגובה, דברים חריפים שכתב מר יחיאל זוהר לשר התקשורת דאז, איוב קרא, אודות דאגתו של מר חורי לאינטרסים של חברות הסלולר, במקום לראות לנגד עיניו את טובת הציבור ובריאותו.


בסופו של יום, השופטת רז-לוי החליטה לאשר את הצטרפותה של המשיבה 4 כעותרת וקבעה דיון נוסף ליום ראשון בשבוע הבא בשעה 16:00, כאשר עד אז, חברות הסלולר יוכלו אומנם להמשיך בעבודות אך בקצב איטי, וכשבכל מקרה, לא יוכלו החברות להפעיל את האנטנות, לכל הפחות, עד לקיומו של הדיון.


תגובתו של עו"ד איתמר כהן המייצג את תושבי השכונה: "היום, התקיים דיון ארוך ומייגע, בו ביקשנו סעד מבית המשפט, לפיו, יופסקו העבודות להקמת האנטנה הסלולרית המוקמת בסמיכות רבתי, שלא לומר בלב ליבה של שכונת מגורים בעיר נתיבות. 


לצערנו, אומנם בית המשפט לא נתן את הסעד כפי שביקשנו אותו, מטעמים שונים, בניהם טעמים פרוצדוראליים. אך עם זאת, למרות שבתחילת הדיון נראה היה כי הקרב אבוד, השתכנע בית המשפט, כי על-אף שניתן היתר בניה לכאורה כדין, הרי שיש לבדוק את טענות העותרים הטוענים לפסלותו של ההיתר שניתן, וכן לפגיעה חמורה, אפשרית, בבריאותו של הציבור, משכך, נקבע דיון נוסף שבוע הבא, כאשר עד לאותו דיון לא יוכלו חברות הסלולר להפעיל את השידור מהאנטנות. מבחינתנו, זה היה קרב דוד מול גולית – לא פחות מכך, ואנו שמחים על ראשית ההישג שהושג היום. תודה לה'. 

עו"ד איתמר כהן המייצג את תושבי השכונה

אנו סמוכים ובטוחים, כי כאשר הדיון יהיה לגוף העתירה, ובית המשפט הנכבד ירד לשורשם של טענות, נצליח, בע"ה, לשכנע את בית המשפט שהיתר הבניה ניתן שלא כדין, וכי ראוי ונכון כי הקמת האנטנה תועבר למקום אחר, תוך שמירת האינטרסים של כל הצדדים". 

צילומים: אבי אלון / ניר קלמן / פנחס לוי


הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.