ראשוני: הוגשה בקשה בבית המשפט לעיכוב ביצוע העבודות בהקמת האנטנה

משבר האנטנה בנתיבות רחוק מפיתרון אמש בישרנו על המחאה שהתחילה בה יצאו חלק מתושבי נתיבות בעיקר מאזור המערב להפגנה ספונטנית בכניסה לעיר. חלקם החליטו להפגין ולמחות רק ברשתות החברתיות. הבוקר כבר הוגשה עתירה בבית המשפט בבאר שבע לעיכוב העבודות ע"י משרד עו"ד איתמר כהן ושות'

התושבים שזועמים על הצבת האנטנה הסלולרית בקרבת בתי מגורים לטענתם האנטנה תפגע קודם כל בבריאותם בעקבות פליטה של קרינה מסוכנת. כמו"כ תפגע במחירי הדירות ואיכות הסביבה בה הם רכשו נכס.

מדובר בהקמת אנטנה לאחר בעיות קליטה שחוו התושבים והתלוננו בשנים האחרונות אין ספור פעמים. בעקבות כך האנטנה הזאת מגיעה לעיר ובימים אלו היא אמורה להיות מוקמת בשטח של מתחם הרכבת. נזכיר כי התושבים מצד אחד טוענים על בעיות קליטה מאידך הם דורשים שהאנטנה לא תוצב במקום שכרגע התכנון שלה.

לטענת תושבים מדובר במתחם של 4 אנטנות שאמור לקום והם לא מוכנים לשמוע על הקמה במקום המתוכנן, רק במרחק סביר יותר. תושב ששוחח איתנו טוען כי העירייה קבעה היכן להציב את האנטנה ובכוחה להיות קשובה גם הפעם לתושבים ולדאוג לבריאות שלהם.

הבוקר (רביעי) הוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בקשה דחופה לעיכוב עבודות הקמת האנטנה.
הבקשה הוגשה ע"י משרדו של עו"ד איתמר כהן ושות' מאשקלון, המייצגים את תושבי השכונה.
בית המשפט קיבל לידיו את החומרים וקבע דיון דחוף ליום שני 3.8 בשעה 15:00 כאשר עד אז ממליץ בית המשפט לחברה לעצור את העבודות מכיון שגם ובמידה יספיקו לסיים את הקמתה קודם ההחלטה בתיק, יצטרכו להזיז את האנטנה ממקומה.

ממשרד התקשורת נמסר: ראשית חשוב להעמיד דברים על דיוקם- משרד התקשורת אינו הגורם שמקים אתרים תקשורת  אלא חברות התקשורת. כל אתר לפני הקמתו עובר תהליך של קבלת אישורים לרבות מהרשות המקומית ומהמשרד להגנת הסביבה כדי לוודא שאינו מהווה סיכון כלשהו. חשוב להדגיש, ככל שהאנטנה רחוקה יותר ממכשיר הסלולר כל גוברת סכנת הקרינה לתושבים. קונקרטית, במהלך המתיחות  והירי מעזה בנובמבר 2019 , ולאור תלונות רבות של תושבים על העדר קליטה סלולרית בשכונות המערביות, פנתה הרשות המקומית למשרד התקשורת, בקריאה דחופה לטפל במצב. המשרד פעל באופן אינטנסיבי בתאום הרשות המקומית ובהובלת ראש העיר וחברות התקשורת,  על מנת לקדם פרישת אנטנה אשר תיתן מענה לבעיות הקליטה לאלפי תושבים באזור.

האנטנה המוקמת בימים אלה הוקמה אחרי קבלת כל האישורים הן מצד הרשויות השונות והן מהמשרד להגנת הסביבה. חשוב לציין  שכל אתר סלולרי במדינת ישראל מנוטר 24/7 על ידי המשרד להגנת הסביבה וכי תקן החשיפה המותר במדינת ישראל לקרינה בלתי מייננת הוא עשירית מתקן החשיפה המותר באיחוד האירופאי . במקביל, הומלץ לראש העיר לארגן מפגש הסברה, בהתאם לתו הסגול של משרד הבריאות, לתושבי העיר יחד עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד התקשורת בנושא.  

בעקבות תגובת משרד התקשורת, פנינו לעורך הדין איתמר כהן לקבלת תגובה:
בעיה אחת, לא פותרים באמצעות יצירת בעיה אחרת וחמורה הרבה יותר.
הפילוספיה והתפלפלות של משרד התקשורת בדבר תקניה המחמירים של ישראל, לא יצדיקו או יתירו הקמת תורן בלב שכונת מגורים שחיים בה עשרות אלפי בני אדם, ובצמידות לתחנת רכבת אותה פוקדים מאות ואלפים מידי יום.
כשם שאיש לא יעלה על דעתו להתיר סמים קלים, ולטעון שזה יהיה בסדר ביחס למדינות שמתירות סמים קשים, כך איש לא יעלה על דעתו להתיר קרינה באחוז נמוך בלב ליבה של שכונת מגורים ולטעון שזה מחמיר ביחס לתקינה מקלה אחרת בעולם. קרינה היא קרינה, וקרינה הורגת!
השיטה הנהוגה, לפיה, הדרך להתיר את האסור ולאסור את המותר, עוברת באמצעות "חוות דעת" של "מומחים", תתקל הפעם ביד ברזל של מאבק משפטי עיקש, עד להסרת המחדל החמור. 
את התושבים שנעשה ניסיון לא ראוי – להובילם כצאן לטבח, מוזמן משרד התקשורת לפגוש בבית המשפט המחוזי בשבוע הבא. אם יש לו מה להסביר, בשלב הזה, בית המשפט הוא המקום.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:

למוקדי השידור של חב' PHI מס' אתר SO5230C, ושל חב' פלאפון מס' אתר 712141, הונפקו היתרי הקמה, וזאת לאחר שהממונה במשרד להגנת הסביבה בדק ואישר את דוחות הערכת רמות החשיפה לקרינה הצפויות סביב מקורות הקרינה.

מדוח הערכת הסיכונים עולה, כי רמות הקרינה הצפויות בכל הנקודות הנגישות לאוכלוסייה, נמוכות מן הסף שנקבע על-ידי המשרד להגנת הסביבה על דעתו של משרד הבריאות. התקבלו תלונות באזור על חוסר קליטה סלולרית ומוקד השידור יהווה מענה לכך ויספק גישה לתקשורת לכ-7,000 תושבים.

המשרד מחייב את החברות לבצע בדיקה תקופתית פעם בשנה לכל מוקד שידור, ובנוסף לכך המשרד מפעיל מערכת לניטור רציף המודדת בכל רגע נתון את הספקי השידור של האנטנות.

המשרד יבצע במקום מדידות קרינה לפני הקמתם של מוקדי השידור וגם לאחר הפעלתם.

———————-

המשרד להגנת הסביבה אמון על בטיחות הקרינה ופועל מתוקף חוק הקרינה הבלתי  מייננת התשס"ו-2006. המשרד מעניק היתר הקמה על בסיס דוח הערכת רמות חשיפה בו מחושבות עוצמות החשיפה לקרינה באופן המחמיר ביותר בהתבסס על תדר השידורים, הציוד והטופוגרפיה. 

היתר הפעלה ניתן לאחר הפעלת מוקד השידור על בסיס דוח מדידות שבוצעו בסביבת מוקד השידור ע"י מודד מוסמך בהתאם לנהלי המשרד. ההיתרים מותנים בכך שמוקד השידור אינו גורם, באזורים המאוכלסים בסביבתו, לחשיפה העולה על עשירית מהסף שנקבע על ידי ארגון הבריאות העולמי כבלתי מזיק לכלל האוכלוסייה.

תגובת עיריית נתיבות: מאחר והעניין נמצא בהליך משפטי אנו ממתינים להחלטה בימים הקרובים.

האנטנה המדוברת לפני ההקמה צילום: HAREL PHTOGRAPHY

כך או כך ימים יגידו… מה יקרה בסוף.

צילום: פנחס לוי / צילום אוויר: HAREL PHTOGRAPHY

2 תגובת
  1. בב אומר

    האנטנות פשוט חוזרות בדיוק למקום שממנו הוסרו לפני מספר שנים לטובת בניית הרכבת

  2. יוסי אומר

    ההבדל הגדול שיהיו יש שם שכונת מגורים ולא רק אנשים שעוברים לכמה דקות ברכבת…

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.