דרמה באנטנה: הפסקת אש זמנית

אחרי דיון סוער שהתקיים השבוע באולמה של שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע יעל רז לוי, נדחה בהסכמה הדיון הנוסף שהיה קבוע ליום ראשון בשבוע הבא לעוד כחודש ימים כאשר עד אז האנטנה לא תופעל ▪︎ עו"ד איתמר כהן המייצג את העותרים הוביל להסכמה נדירה בין העותרים לחברות הסלולר ▪︎ יומן שידור סוער מהקרב על האנטנה

▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎

אולמה של השופטת יעל רז-לוי בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היה עמוס השבוע מפה לפה בעורכי דין מהטובים בישראל, במסגרת הקרב על האנטנה, ובאחד הדיונים היותר מרתקים ומאתגרים שנראו כאן. 
עורך הדין איתמר כהן, שייצג את העותרים בעתירה ברהיטות רבה, ביקש מבית המשפט להורות על ביטול מתן היתר הבניה שהעניקה עיריית נתיבות לחברת פלאפון ולחברות סלולר נוספות, בניהם, פרטנר וסלקום.
בדיון שהיה קרב איתנים של ממש, טענו עורכי הדין של חברת פלאפון ועיריית נתיבות שההיתר ניתן כדין, ולכן אין דינו של ההיתר להיבטל. 
מנגד, עו"ד איתמר כהן שהגיש את העתירה ועו"ד יורם זמיר שייצג את חברת ארזי הנגב וביקש להצטרף כעותר לעתירה, טענו, כי בהליך מתן ההיתר נפלו פגמים רבים המחייבים את ביטולו של ההיתר. 
בית המשפט, סירב תחילה לדון בעתירה לגופה, בטענה כי חברות סלולר נוספות שאף הן חלק מההיתר לא צורפו כמשיבות לעתירה, ולכן לא ניתן לדון בעתירה לגופה. 
עו"ד כהן טען, כי אי צירופם של סלקום ופי. אייץ'. איי. נטוורקס (פרטנר) – כמשיבות, בא בעקבות העובדה כי מעשה ההיתר כולו היה בהיחבא ובגניבה, וכי לא ניתן היה לדעת כי סלקום ופרטנר – הם חלק מהיתר הבניה של תורן האנטנה, וכי את הנתונים שאבו העותרים מאתר עיריית נתיבות, שם מופיעה חברת פלאפון, לבדה, כמבקשת ההיתר. כמו כן, טען עו"ד כהן לפגמים נוספים שנפלו בהליך מלבד אי יידוע הציבור, כשעו"ד זמיר חיזק את הטענות בטענות, אחרות, נוספות. 
הדיון שהיה סוער, כלל מונלוג דברים שנשא היזם הגדול בשכונה, מר עודד שריקי, מנכ"ל ובעלים של חברת ארזי הנגב. שריקי, שפנה באופן נרגש אל השופטת, טען כי מדובר בפגיעה בריאותית ברוכשים ואף בפגיעה כלכלית משמעותית בו כיזם. 
במפתיע, הביאה חברת פלאפון את מר רוני חורי, מנהל תחום הטכנולוגיה במשרד התקשורת ככח עזר לצידה. מר חורי טען בלהט כי אין כל בעיה בהתקנת התורן וכי טענות העותרים הן טענות שווא. עו"ד כהן שלא איבד עשתונות נוכח הופעתו המפתיעה של מר חורי, קבל על כך שמר חורי שלא הוזמן לדיון – דיבר לפרוטוקול, והקריא, בתגובה, דברים חריפים שכתב מר יחיאל זוהר לשר התקשורת דאז, איוב קרא, אודות דאגתו של מר חורי לאינטרסים של חברות הסלולר, במקום לראות לנגד עיניו את טובת הציבור ובריאותו.

עורך דין איתמר כהן מייצג את הדיירים


בסופו של יום, השופטת רז-לוי החליטה לאשר את הצטרפותה של המשיבה 4 כעותרת וקבעה דיון נוסף ליום ראשון בשבוע הבא בשעה 16:00, כאשר עד אז, חברות הסלולר יוכלו אומנם להמשיך בעבודות אך בקצב איטי, וכשבכל מקרה, לא יוכלו החברות להפעיל את האנטנות, לכל הפחות, עד לקיומו של הדיון.
תגובתו של עו"ד איתמר כהן המייצג את תושבי השכונה בסיום הדיון הייתה: "היום, התקיים דיון ארוך ומייגע, בו ביקשנו סעד מבית המשפט, לפיו, יופסקו העבודות להקמת האנטנה הסלולרית המוקמת בסמיכות רבתי, שלא לומר בלב ליבה של שכונת מגורים בעיר נתיבות. 
לצערנו, אומנם בית המשפט לא נתן את הסעד כפי שביקשנו אותו, מטעמים שונים, בניהם טעמים פרוצדוראליים. אך עם זאת, למרות שבתחילת הדיון נראה היה כי הקרב אבוד, השתכנע בית המשפט, כי על-אף שניתן היתר בניה לכאורה כדין, הרי שיש לבדוק את טענות העותרים הטוענים לפסלותו של ההיתר שניתן, וכן לפגיעה חמורה, אפשרית, בבריאותו של הציבור, משכך, נקבע דיון נוסף שבוע הבא, כאשר עד לאותו דיון לא יוכלו חברות הסלולר להפעיל את השידור מהאנטנות. מבחינתנו, זה היה קרב דוד מול גולית – לא פחות מכך, ואנו שמחים על ראשית ההישג שהושג היום. תודה לה'. 
אנו סמוכים ובטוחים, כי כאשר הדיון יהיה לגוף העתירה, ובית המשפט הנכבד ירד לשורשם של טענות, נצליח, בע"ה, לשכנע את בית המשפט שהיתר הבניה ניתן שלא כדין, וכי ראוי ונכון כי הקמת האנטנה תועבר למקום אחר, תוך שמירת האינטרסים של כל הצדדים". 

▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎

שינוי בעלילה
עם זאת, אתמול, יום רביעי, הסתמן שינוי ביחסי הצדדים.
עו"ד איתמר כהן, המייצג את העותרים נגד תורן האנטנה בנתיבות, הצליח להוביל להסכמה נדירה בין חברות הסלולר, עיריית נתיבות והעותרים.
בבקשה משותפת של כל הצדדים אשר הוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע אתמול (רביעי), ביקשו הצדדים כי הדיון הקבוע ליום ראשון בשבוע הבא, ידחה, כאשר עד למועד החדש בו יקויים הדיון, מסכימים חברות הסלולר כי האנטנות לא יתחילו את שידוריהן וכי תופסקנה העבודות. 
לאור הסכמת הצדדים בית המשפט אישר את הבקשה, וקבע מועד חדש לדיון בסמוך לאחר פגרת בתי המשפט, ליום 9.9.20. 

האנטנה הוקמה באישון ליל בחטף. התושבים: מבטיחים להפגין ולהלחם.


ב"כ העותרים, עו"ד איתמר כהן, אף הגיע להסכמה חריגה עם עורכי הדין יוסי כץ, יעקב כהן וגיא צפריר, המייצגים את חברות הסלולר השותפות בתורן האנטנה, כי בפרק הזמן הזה הצדדים יתכנסו וידונו באפשרויות והחלופות השונות העומדות על הפרק. עורכי הדין של חברת ארזי הנגב שהפכה, כאמור לעותרת נגד הקמת האנטנה, עו"ד זמיר ועו"ד קדוש, הביעו אף הן את נכונותן לכך.
עו"ד כהן שיבח את נכונות הצדדים לנסות ולהגיע להבנות, וציין, כי בפני הצדדים עומדות מספר אפשרויות, היכולות לסייע לצדדים לסיים את המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט, בדרך של הבנה ורצון טוב, לשביעות רצון הצדדים כולם. 


"גם עיריית נתיבות וגם היזם הגדול בשכונה מר שריקי מוכנים להושיט יד על-מנת לפתור את סלע המחלוקת שבין העותרים לבין חברות הסלולר. עיריית נתיבות, שהיא בעצם נותנת ההיתר לבניית התורן, הצהירה באופן מפורש, כי הגם שלשיטתה ההיתר ניתן כדין, העירייה מבינה שהתעוררה בעיה שלא היתה ידועה לה קודם מתן ההיתר, ולפיכך, העירייה תומכת בשינוי מקומו של תורן האנטנה", אומר עו"ד כהן ומוסיף כי "לרצון הטוב הזה של העירייה מתווסף אף הרצון הטוב של מר שריקי, שעל-אף שאינו האחראי למחדל החמור, הוא נכון ומוכן להיות שותף,  לטובת המאמצים להגיע להסכמה על העתקת התורן למקום אחר באמצעים שונים שאין כאן המקום לפרטן". 
"חברות הסלולר" מוסיף עו"ד כהן, "מבינות גם הן שאין בכוונת העותרים לוותר במאבק הזה, ושמבחינתם משמעותו מאבק על הזכות לחיים, ולפיכך, הן הביעו את נכונותן, והעותרים שמחים על כך, לשבת ולהידבר, מתוך רצון ותקווה של כל הצדדים להגיע להסכמות".

עומדת. אבל לא משדרת. התושבים: שתשדר אבל לא בחלון של הבית שלנו, חייבים להרחיק אותה!

הסכמה נוספת חשובה שהשיג עו"ד כהן, קובעת, כי בכל מקרה שבו יפסוק בית המשפט המחוזי כנגד העותרים ולא יורה על ביטול מתן היתר הבניה במקרה בו לא יגיעו הצדדים להסכמות, הרי שחברות הסלולר יצטרכו להמתין כמה ימים עד להפעלת האנטנות, וזאת, על-מנת שיוכלו העותרים לפנות לבית המשפט העליון לשם ערעור על ההחלטה ולדרוש עיכוב ביצוע.

צילומים אנטנה: אבי אלון צילום עו"ד: ניר קלמן

1 תגובה
  1. עדיאל אומר

    כל כך חבל שבעקבות אינטרס כלכלי בלבד של יזם אחד, וקומץ תושבים שניזונים מאמונות תפלות ולא מעובדות מדעיות. כל שאר תושבי העיר שסובלים כבר שנים רבות ללא קליטה כלל שזה צורך בסיסי כמו חשמל ומים במיוחד כשהקורונה חרצה את דיננו לעבוד מהבית עוד זמן ארוך, ובאיזוינו הבעייתי מבחינה ביטחונית. ימשיכו לסבול עוד זמן רב.

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.