הרב של כולם: קוים לדמותו של הרה"ג יצחק ברדא שליט"א מנהיגה הרוחני של העיר אשקלון.

– אני לא זז צעד בלי לשאול את הרב | הרופאים אמרו להפיל, הרב אמר להמשיך | אם אנשים היו לומדים, היו מבינים את שיטת הפסיקה של הרב. לכבוד חג הסוכות מערכת האתר יצאה להתחקות אחרי דמותו של ענק הרוח.

יום חמישי, השעה 12:35, אנחנו נכנסים למשכנו של ראש מוסדות 'יצחק ירנן' הגאון הגדול הרב יצחק ברדא שליט"א, מצפים להתברך, לשאול ולהבין, אבל "הרב מאוד עמוס היום, יש אנשים שמחכים לשאול על נושאים של חיים ומוות…" כך מספר לנו אושרי פדלון, עוזרו האישי של הרב ומנהל הלשכה.

אדם שהמתין שם לפגישה שמע את הדו שיח וביקש להסביר את דעתו על מה שמושך רבים
"מה שמיוחד אצל הרב זה היכולת שלו לגעת בכל יהודי, לא משנה המצב הרוחני – דתי שלו…"

מה שמיוחד אצל הרב זה היכולת שלו לגעת בכל יהודי, לא משנה המצב הרוחני – דתי שלו…

וזו באמת המהות במשפט אחד ברור, הרב לא נמנע להיפגש ולדבר ולסייע לכל אדם באשר הוא, ישנם אנשים שנרתעים בהתחלה אבל אחרי הפעם הראשונה אף אחד לא רוצה  להפסיק לדלות ממעיינו הטוב של הרב.

אותה 'פשטות' שהוא דיבר עליה באה לידי ביטוי גם במקום מגוריו של הרב, דירה צנועה בבנין פשוט בפאתי השכונה העתיקה באשקלון, לצד חרדים, חילונים ועולי ברית המועצות, כולם מכבדים את הרב והרב מכבד את כולם בחזרה, בחיוך צנוע והקדמת שלום, כך מצליח הרב לחבר בין מגזרים, זרמים ועדות.

אנחנו לא רחוקים מחג הסוכות הקרב ובא וראיון שקורה פעם בשנה לא רצינו לפספס אז החלטנו במערכת העיתון להתחקות אחר דמותו של הרב שליט"א, מי שמנהיג ביד רמה את היהדות הרוחנית באשקלון. אז ישבנו שעות במשרד צדדי שפונה עבורנו ושוחחנו עם מקורבי הרב, תלמידים ואברכי הכולל שדאגו לענות לנו על כל השאלות בצורה ברורה ומאוד מעניינת.

משכנו של הרב ברדא שליט"א נמצא ברחוב קדושי קהיר 1, מעל בית הכנסת 'עטרת ציון' משרד מיוחד הוקצה לצוות מזכירות שמטפלות במוסדות 'יצחק ירנן' שטומן בחובו מעון, גנים, תלמוד תורה, ישיבה קטנה, ישיבה גדולה וכולל אברכים "כל הרעיון הוא שנוכל ללוות את אותו ילד מהרגע שנולד ועוד הרבה אחרי שהוא הופך להיות אבא בעצמו, יש אצלנו במוסדות כבר דור שני."

מערך גדול של חסד וסיוע לנזקקים במהלך השנה מופעל ע"י העמותה, כמו גם חלוקת סלי מזון לחגים, שיעורי תורה לנשים וקבלת הקהל שמתקיימת כאמור מידי יום חמישי בלשכתו של הרב. "אתה צריך להבין שזה לא רק יום חמישי, אנשים שולחים אלפי מיילים, פקסים והודעות מידי יום כדי שנשאל את הרב שאלות דחופות בענייני חיים ומוות…" מספר אושרי "אתה יודע כמה פעמים הרופאים אמרו לאשה הרה להפיל והרב התעקש שצריך להמשיך את ההריון? כבר אי אפשר לספור. אני זוכר שפעם אחת עלו לכאן צוות של רופאים אחרי שנלחמו עם דעתו של הרב ונכחו לראות שבסייעתא דשמיא נולד ילד בריא ושלם, הם באו לבקש סליחה.

הרב חיים יצחק ברדא שליט"א נולד בי"ד אייר תשי"ב (9.5.52) בעיר טבריה, שם למד את תורת הנגלה ותורת הנסתר מפיו הקדוש של רבי מאיר ועקנין זיע"א מי שהיה רבה של העיר טבריה שגילה בנער הצעיר יכולות לימוד מופלאות וקבע איתו חברותא קרוב לשמונה שנים משעות הבוקר ועד הצהרים, ובכל לילה מהשעה 02:00 ועד הבוקר היה יושב הנער המתמיד ללמוד עם חכם יוסף ילוז ע"ה ועוסקים יחד בתורה, בגיל 16 ושבעה חודשים בלבד סיים הרב יצחק את הש"ס והמשיך לשקוד באוהלה של תורה תוך שהוא ממלא תפקידי רבנות והוראה ברחבי הארץ.

ברבות השנים נשא הרב לאשה את הרבנית אביבה מרים תליט"א, שהיא ביתו של רבי מצליח מזוז הי"ד, אחותו של מרן הרב מאיר מאזוז שליט"א ראש ישיבת 'כסא רחמים'. לשניהם נולדו תשעה ילדים ואי אפשר שלא לזכור את הטרגדיה הנוראה שפקדה את המשפחה לפני קצת יותר משנה, ביתם, הדסה ע"ה נלקחה בחטף לבית עולמה בעיצומו של יום השבת כשהיא בת 34 בלבד והותירה אחריה 5 יתומים שגדלים בבית הרב והרבנית.

עם הראשל"צ הרב עובדיה יוסף זצ"ל באזכרה של אשת הגר"מ מאזוז

"הרב היה מאוד שבור, הוא אהב את הדסה מאוד, היא ניהלה את המשרד והמזכירות ובכל בוקר הייתה מגיעה לכאן ומגישה לרב את השאלות של האנשים ולא מרפה עד שאין תשובה לכולם מרוב האכפתיות שלה. אפשר להגיד ששמחת החיים של הרב נפגמה מאז, זה לא דבר פשוט."

בתקופה הראשונה הרב לא יכל לקבל קהל בעקבות המקרה, אבל דווקא בגלל הסיבה שלהדסה היה אכפת כל כך מהאנשים ששלחו שאלות לרב, אז הרב אמר "אם לה זה היה כל כך חשוב, בטח שלי זה צריך להיות חשוב…" וכך חזר הרב לקבלת קהל השבועית והמשיך באמונה שלמה לפעול למען עם ישראל בכל המישורים, ההלכתיים, ההכוונה וכשצריך גם בפוליטיקה.

זכורה לנו מערכת הבחירות האחרונה בה זכה ראש העיר תומר גלאם בכס הראשות בעבור 350 קולות הפרש בלבד, ברור לנו שאם לא הרב שעשה את זה באופן אישי זה היה רחוק משם מאוד.
ואת התוצאות אפשר לראות איך תומר מתייחס לתושבים ולא שוכח את החרדים בניגוד לראשי ערים שנבנים על הדרת המגזר, "אתם בחרתם בו פעם אחת והוא בוחר בכם כל יום מחדש…" כך התבטא הרב באירוע בין הזמנים המרכזי בעיר.

ראש עיריית אשקלון תומר גלאם "קיבל רצפט (מרשם)"

לא רבים יודעים אבל גם ראשי ערים אחרות וראשי מועצות של יישובים ומושבים, מגיעים להתייעץ עם הרב, לקבל את ברכתו ואת תמיכתו בבחירות. ככלל ידוע כשהרב שם את ידו על מועמד – הוא זוכה לעיתים נגד כל הסיכויים. הרב מעולם לא ייחס את זה לעצמו אלא רק לבורא עולם "אני מכוון בן אדם לבאר כדי שישתה, אם הוא חכם ומקשיב לי שישתה, אם לא שישאר צמא ויפסיד…" באחד מהראיונות שהעניק הרב בשנה האחרונה הוא אמר שיש לו מרשם מיוחד למי שרוצה לזכות בראשות העיר "רגע אחרי הבחירות הוא חייב לפעול למען כלל הציבורים בעיר, גם אלו שלא בחרו בו. תעשה טוב – יהיה טוב…" באותה נשימה הרב הבטיח שמי שיעמוד בהסכם הזה יהיה 15 שנה בכס הראשות, ההבטחה אגב קוימה במועצה אזורית עזתה ומרחבים. ככה זה, מי שמקשיב לרב – מרויח!

אנחנו מבקשים לדעת את סדר יומו של הרב, מסקרנות. ומופתעים לגלות לוח זמנים מדהים שמעטים יכולים לעמוד בו.

אושרי פדלון, עוזרו של הרב מספר לנו שהשעות מתחילות דווקא מהלילה. "הרב הולך לישון בשעה 12:00 בלילה וקם בשעה 02:00 כדי ללמוד עד הבוקר, זה ככה מאז שהרב היה קטן. בבוקר הרב הולך לתפילה, חוזר לארוחת בוקר בבית ומיד לאחר ברכת המזון מתחיל יום עמוס במיוחד שבו הרב עונה לשאלות הלכתיות, התייעצויות בענייני חיים ומוות, פגישות לטובת המוסדות, לפעמים זה בנושאי שלום בית או השכנת שלום, יש לפחות 3 מקרים כאלה בשבוע, הרב משקיע בזה גם שעות ארוכות על כל מקרה ומקרה… כמובן שבהמשך היום הרב נוסע למסור שיעורי תורה ברחבי הארץ, המון אנשים מזמינים את הרב לשבת סנדק לתינוק שלהם וכמובן יש גם את החופות של תלמידי הישיבה או המשפחות שנמצאות בקשר תמידי עם הרב."

מלווה את הרב 24 שעות – אושרי פדלון

ישנם גם דברים קבועים כמו השיעור של יום ראשון בשעה 20:30 בבית הכנסת 'עטרת ציון', סעודות ראש חודש שכבר שנים ארוכות הם חלק בלתי נפרד מהאחדות של הרב עם התלמידים.

אם יש משהו שאי אפשר לפספס בכתבה הזו והגיע הזמן אחת ולתמיד לברר, זה נושא הפסיקה של הרב שכידוע שנוי במחלוקת.

הרב יצחק ברדא שליט"א מנהיג במשך שנים ארוכות שיטת פסיקה שונה מזו המקובלת בקרב הציבור הספרדי שנוהג כשיטת הבית יוסף בכל עניין. לשיטתו של הרב שליט"א במקומות בהן יש מחלוקת בין דעתו של הבית יוסף לדעת הרמב"ם – פוסקים כמו הרמב"ם.

כדי להבין את הסוגיה לעומקה, התקשרנו לרב רפאל כהן שליט"א ר"מ בישיבת 'יצחק ירנן' השוכנת בברכיה.

"עד תקופת מרן הבית יוסף זיע"א, כולם פסקו בארץ ישראל לפי הרמב"ם. ואז הגיע מרן הבית יוסף והתחילה 'קבלת הוראות מר"ן' לפיה הפסיקה היא כדעת רוב עמודי ההוראה, כלומר לעיתים יפסוק מר"ן כדעת הרי"ף והרא"ש נגד דעת הרמב"ם ובמקומות אחרים כדעת הרמב"ם, בעיקר בחושן משפט נפסקה הלכה כדעת הרמב"ם וגם מצאנו שהבית יוסף פסק כמוהו נגד עמודי ההוראה.

בעל היצחק ירנן שליטא מתדיין בענייני פסיקת הרמבם עם מרן הרב עובדיה יוסף זיעא, לצידם הגאון הרב מאיר מאזוז שליטא ורבי צבי מרקוביץ' עה

כבר מילדותו של הרב יצחק ברדא שליט"א בעת שלמד אצל חכם מאיר ועקנין רבה של העיר טבריה, קיבל ממנו את כללי הפסיקה שצריך לנהוג כדעת הרמב"ם מהסיבה שהרמב"ם כתב את חיבורו על כל התורה כולה, הייתה לו הגישה לכל ארון הספרים היהודי, ראשונים ואחרונים ש"ס ופוסקים, כתבי הגאונים ונוסחאות עתיקות של התלמוד ורבנן סבוראי, היו לו חמשה סדרים בירושלמי, כמו שהרמב"ם כותב את זה בעצמו. לעומתו מר"ן הבית יוסף לא נחשף לכל הספרים החשובים הללו שמשפיעים על הפסיקה. ישנם המון נושאים של הלכות שמר"ן הבית יוסף אפילו לא כתב עליהם מכיון שהיו לו רק 30% מהספרים הללו.

כאשר בודקים ורואים את תשובותיו של מר"ן בספר 'אבקת רוכל' רואים שהוא חזר בו בסוף ימיו ונטה לפסוק כמו הרמב"ם לגמרי.

כמובן שההסבר הוא על קצה המזלג, כי הרב יצחק ברדא שליט"א חיבר חמשה ספרים של 'קניין תורה שמסבירים רק את הנושא הזה בלבד, אם אנשים היו לומדים – היו מבינים את שיטת הפסיקה של הרב…"

דבר חשוב מוסיף לנו הרב כהן: "הרב יכל לשמור את זה לעצמו כדי לא 'להסתכסך' עם הבריות, עם התלמידי חכמים וכדו' אבל תורה נתנה על מנת ללמוד ולעסוק בה ללא פחד ומורא מאיש. גם מר"ן הרב עובדיה יוסף ע"ה שהיה ענק שבענקים הנחיל את שיטת הבית יוסף ובאו רבני עיראק נגדו היאך העיז לפסוק נגד דעת הבן איש חי וכך שרפו לו את הספרים והרב היה חולה חודשים ארוכים בביתו ולא יצא, אבל לאחר מכן המשיך להילחם על דעתו…"

עם הגאון הרב שלום משאש זצ"ל רבה של ירושלים
עם הרב רפאל כדיר צבאן זצ"ל רבה של נתיבות

תלמידיו של הרב נחשפים שוב ושוב להתקפות חמורות נגד הרב אישית בעקבות פסיקתו השונה, אך תמיד הרב מבקש מהם לא להגיב ולעולם לא לדבר על תלמידי חכמים "התורה ניתנה כדי ללמוד אותה, תנאים ואמוראים חלקו בניהם ועדיין ידעו לשמור על כבודם האחד של השני, ככה גם הרב רוצה שיהיה. לומדים, חולקים, פוסקים – אבל לא שוכחים לשמור על כבוד תלמידי חכמים בדרך. הרב אף פעם לא התבטא נגד אף רב שדיבר נגדו, בטח לא באופן שבו דיברו על הרב…" כך סיפר לנו אחד מתלמידי הישיבה הגדולה.

אחד הדמויות הבולטות מהסובבים את הרב הוא איש יחסי הציבור יוסי לחיאני שזמן מועט לאחר שעבר להתגורר בעיר הפך להיות חלק מהאנשים הקרובים ביותר לרב, לא אחת בראיונותיו גם לעיתון שלנו סיפר על הקשר המיוחד שנוצר עם הרב: "אנשים כל הזמן טועים לחשוב שאני עושה 'יחסי ציבור' לרב, אבל אלו שטויות. הרב לא צריך את זה יש לו קשר מיוחד עם הציבור שאף יחצ"ן לא יוכל ליצור… אני כן מפרסם את דבריו של הרב דרך גופי התקשורת, זה יכול להיות דברי תורה לפרשת שבוע, חידושים ואפילו הודעות לציבור שומעי לקחו של הרב."

יוסי לא חושש להמשיך בשיחה ולספר גם חוויותיו האישיות עם הרב והוא נענה ברצון: "אני יכול להגיד לך שאני לא זז צעד בלי לשאול את הרב. בזוגיות, בעסקים, בחינוך הילדים. תמיד יש לרב תשובות שמפתיעות אותי, אבל אני מקשיב, ממתין ורק אחר כך אני רואה כמה הרב צדק ואין ספק שרוח הקודש דיברה מגרונו. לקבל עצה והכוונה מרב שכל חייו הם סביב התורה, זה בדיוק דעת תורה. אני יכול לספר לך על בן משפחה קרוב מאוד שלי שלאחר החתונה שלו נשאר לגור בבית חמיו וחמתו עם אשתו, בהתחלה זה היה בסדר אבל לאט לאט זה הפך להיות קשה בעיקר כשנולדה להם תינוקת, הם הגיעו להחלטה שהם חייבים לעזוב את הבית, אבל הם מאוד רצו לקנות אבל לא היה להם מספיק ויציאה לשכירות הייתה גומרת להם את החסכונות. אני יעצתי להם לצאת מהבית אבל בכל אופן שיכתבו לרב וישאלו אותו, להפתעתי הרב אמר להם להישאר ולהמתין בסבלנות. הייתי בהלם, בעיניי זה לא בריא להיות בבית של הורים, אבל הרב אמר – אז עושים, ממתינים בסבלנות. בערב ראש השנה הוא מתקשר אליו אותו בן משפחה עם דמעות בעיניים ומספר לי שהם זכו בדירה במחיר למשתכן כאן באשקלון. זה פשוט הזוי, אם הם היו יוצאים, חותמים על שכירות או אפילו מנסים לקנות דירה כלשהי במה שכן היה להם – הם היו מפסידים את הזכייה בוודאות. כשהתחלתי לספר לרב מה היה, הוא מיד חייך והבין מה אני הולך לספר לו…"

במהלך אירוע האלפים באשקלון (בחלק האחורי איש יחסי הציבור יוסי לחיאני)

אחרי שלוש שעות שבהן ישבנו בלשכה ושוחחנו עם המרואיינים, יצא סוף סוף הרב מחדרו, אך מהר לתפילת מנחה. לפחות הספקנו לבקש ברכה לקוראים שלנו: "מי שברך אבותינו, אברהם יצחק ויעקב, הוא יברך את כל תושבי אשקלון היקרים, שיזכו לשנה טובה, פתקא טובה, חגים מאושרים ומלאים כל טוב. יהי רצון שלא יחסר לכם כלום לעולם ותזכו להיות תמיד מן הנותנים, ברכת ה' היא תעשיר. אמן כן יהי רצון"

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ההמגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל: eliko25@gmail.com


1 תגובה
  1. רינה אומר

    איזה חתיך אושרי בין פורת יוסף בין פורץ עלי עין

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.