השלכות ביטוח בשריפות דירה ורכוש

השנה 2019 חווינו שריפות רבות וקשות שנגרמו כתוצאה מקצר חשמלי, נרות ו/או משחקי ילדים בגפרורים.

שריפות הללו גרמו  לנזקים ברכוש, אשר השפעתם הינה הרסנית לא רק על המבנה אלא גם על כלל דירות השכנים. שכן לפנינו מקרה אמיתי שקרה לפני זמן מה.

באחד מימי החורף פרצה דליקה בדירה.. כל תכולת הדירה נשרפה ולא נותר דבר מרכושם של בני הזוג לוי.

למזלם של בני הזוג הדירה הייתה מבוטחת בחברת ביטוח (שמה שמור במערכת) וזו האחרונה שלחה שמאי מטעמה בכדי לאמוד את הנזקים שנגרמו לדירה של בני הזוג לוי.

בסיכום חוות דעתו של השמאי הודגש בפירוש כי הדירה אינה ראויה למגורי אדם, וקבע את כי תקופת שיקום הדירה תארך לפחות כחודש וחצי.

מכאן החלו בני הזוג לוי לחפש דיור חלופי, שכן כל ניסיונותיהם כשלו למצוא דירה להשכיר למשך חודש וחצי לפחות עם לשיקום הנזקים בדירתם.

בני הזוג התמימים האמינו בהגינותם של חברת הביטוח ובשמאי מטעמם, ועשו ככל שביכולתם למצוא דירה חלופית להשכיר לרבות קיום פגישות עם מתווכים, חיפוש דירה באתרי האינטרנט, ביד 2 וכו'.

החיפוש כמובן לא העלה דבר. כי אף בעל דירה פוטנציאלי לא רצה להשכיר את דירתו לתקופה קצרה.

אחת הברירות שעמדו לבני הזוג היא להתגורר במלון. אלא ששם המחירים היו גבוהים במיוחד, וחששו בליבם שלא יקבלו החזר הוצאה בגין לינה בבית מלון.

אולם, בני הזוג לא נואשו ופנו לקרובי משפחה שיש להם וילה גדולה, שם הוקצתה להם יחידת דיור מורחבת להשכיר תמורת 7,000 ₪ לחודש.

בני הזוג לוי שהו בדירה החילופית יותר מחודש וחצי, ועד לגמר עבודות השיקום בדירתם. שכן כעבור כחודשיים וחצי לערך חזרו בני הזוג לדירתם כשהם מציגים לשמאי את חוזה השכירות לדירה ששכרו, לרבות צילום המחאות תשלום השכירות סך 21,000 ₪. להלן תקופה שיקום הנזקים בדירה.

אולם, חברת הביטוח סירבה להכיר בהוצאה זו, ואלו האחרונים פנו לבית המשפט לתביעות קטנות.

במהלך הדיון בבית המשפט עיינה השופטת בחוות דעתו של השמאי אשר גיבש את אומדן הנזקים לרכוש בדירה לרבות הדגש כי הדירה אינה ראויה למגורי אדם.  מה עוד טענה השופטת.. "אני רואה כי השמאי מטעמכם אישר בחתימתו דיור חלופי למשך תקופת השיקום.., מדוע אינכם משלמים את ההוצאה בגין השכירות לדירה החלופית?

כן כבוד השופטת ענו נציגי חברת הביטוח התובעים לא הגישו מסמכים המוכחים כי השתמשו בדיור חלופי.

במילים הללו המשיכו להמציא תירוצים כאלו ואחרים מבלי להניד עפעף ובסירובם העיקש לדחות את התביעה.

השופטת לא הבינה את סירובה של חברת הביטוח לשלם לבני הזוג לוי את דמי השכירות שהשמאי אישר בחתימתו. שכן בסופו של דיון קבעה השופטת כי היא מאמינה לדבריהם של בני הזוג באומרה כי לא יתכן שבני הזוג יתגוררו ברחוב, כך שאיני גם רואה מה היה פסול בשכירות דיור חלופי מבן משפחה אחר אשר עשה מחווה וישועה גדולה לבני הזוג. שכן שוכנעתי כי החוזה אמיתי לחלוטין ולא פיקטיבי.כמו כן, השופטת הביעה תמיהה על התנהלותה של חברת הביטוח באומרה כי בני הזוג לוי היו הגונים בכך שלאורך כל הדרך סמכו בעיניים עצומות על השמאי, תוך התייחסותה של השופטת לכתב ההגנה אשר היה לוקה בחסר ובבסיס עובדתי. תוך הדגש כי התנהלותה של חברת הביטוח אינה ראויה ואף מקוממת בנסיבות העניין.

בפסק הדין רשמה השופטת דברים קשים על התנהלותה של חברת הביטוח כלפי בני הזוג אשר נקלעו לסיטואציה אכזרית.

כל הרכוש שלהם נשרף כליל. הם נותרו ברגע אחד ללא קורת גג. מלבד המלבושים שלגופם לא נותר להם דבר. הם נזקקו לתרומות מחברים וקרובים על מנת להתחיל מחדש ולהקים את ביתם.

בדיוק לרגע מצוקה שכזו הם רכשו פוליסת ביטוח ושילמו ממיטב כספם במשך שנים רבות. והנה ביום הדין חברת הביטוח הרימה את רגליה אחוריות וסירבה לפצות את בני הזוג לוי.

בפסק הדין חייבה השופטת את חברת הביטוח לשלם לבני הזוג לוי את מלא התביעה לרבות הוצאות משפט.

מי שחושב שמהיום ואילך חברת הביטוח לא תעשה את מה שעשתה לבני הזוג לוי וגם למבוטחים אחרים, שיקום.

תוכן המאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליו בביצוע ו/או מפעולה כלשהי.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ההמגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל: eliko25@gmail.com

מאת: חיים שריקי  שמאי נזקי רכב ורכוש 
מומחה רשום  במאגר בתי המשפט
סלולרי                  054-6800905
פקס                       08-8570910
כתובות אתרי הבית שלנו:   http://www.car-10.com–  http://www.car-10.co.il

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.