השלכות בריאותיות בנזקי עובש בדירה

ראשית כתיבת סיפור האמתי נבהיר לקוראים מהו עובש והשלכותיו.

עובש הינו שם כללי לפטריות, המכסות משטחים שונים באמצעות קרום אוורירי ודביק שהן יוצרות.

מעבר למראה הבלתי חינני בעליל שיוצרות הפטריות, הנזק החמור יותר שהן מסבות הוא: נזק בריאותי, זאת ובמידה מדובר באוכלוסייה בעלת מערכת חיסונית חלשה, או חלילה עם בעיות במערכת הנשימה –  העובש יזיק יותר.

השפעת העובש מתבטאת בתחילה בכאבי ראש מלווים בעייפות, סחרחורות וחוסר תיאבון, בהמשך אף בגירוי בדרכי הנשימה, ובמקרים חמורים יותר הוא עלול אף להוביל למוות, חלילה.

מכאן יודגש איך לטפל בסימני הפטריות והעובש שנצבר בקירות ותקרת מתחם הדירה.

את העובש ניתן לנקות בעזרת חומץ מעורב באקונומיקה, מה שמונע את התפשטותו מחדש. יחד עם זאת, כאשר קיימת נזילה או חדירת מים, יהיה צורך תחילה לטפל בזה, בכדי שהעובש לא יחזור בשנית.

המקרה האמתי שלפנינו עוסק באזרח תמים אשר רכש פוליסת ביטוח לביתו, ובעת קרות מקרה, כמובן שחברת הביטוח דחתה את תביעתו להלן..

באחד מערי הארץ בימי החורף הסוער הבחין מר ירדן (שם בדוי) כי מי הגשמים חדרו לביתו מן הגג. לאחר זמן קצר אף נוצר קצר חשמלי כתוצאה מחדירת הגשם.

מר ירדן אגר את המים הרבים לאורם של פנסי חרום, וחשב לעצמו כמה בר מזל הוא שעשה ביטוח לדירה.

בשעות הבוקר המאוחרות גילה שהתבדה. לאחר שהועבר על ידי נציגי החברה למוקד התיקונים להזמנת טכנאים, הללו הבטיחו לו כי יחזרו לטלפון שלו תוך שלוש שעות.

שלוש השעות התפרסו כמעט על פני יממה שלימה, שבה לא נשמע דבר וחצי דבר מן החברה. בינתיים הוצפה הדירה במים בשנית, החשמל עדיין לא חזר, ובני משפחת ירדן עמדו בתווך.

בצר לו פנה מר ירדן שוב לחברה וממש התחנן על נפשו שישלחו לו חשמלאי ואינסטלטור. התשובה הלקונית שקבל הייתה: "היאזר בסבלנות אדון נכבד, אנו מטפלים בפניות קודמות…"

לאחר יממה שככה מעט הסערה, אך מים רבים המשיכו לחדור לדירה. מר ירדן שנוכח לראות כי אין עם מי לדבר, הזמין אינסטלטור לביתו. האינסטלטור בדק את הדירה ומצא כי צינור מים של דוד שמש שהתפוצץ הוא המקור למים המגיעים מן הגג לארון החשמל ולדירה.  האינסטלטור תיקן את הנזילה, וחשמלאי שהוזמן אף הוא על ידי מר ירדן החליף את חוטי החשמל שנפגעו. בסופו של יום שילם מר ירדן לאנשי המקצוע סך 12,500 ₪.

נראה שסוף סוף הכל בא על מקומו בשלום. אך בזה לא תם הסיפור. לאחר מספר ימים הבחין מיודענו כי טיח תקרת הבית והקירות החלו להתקלף. הוא התקשר לחברת הביטוח ולחברת התיקונים, עדכן שהנזילה והחשמל תוקנו כבר באופן עצמאי, וביקש שיבואו לראות את הרטיבות שיש בבית. "עוד שבועיים נוכל לבוא", השיב הנציג ביובש מעבר לקו וניתק.  מר ירדן סבר לתומו כי מדובר בתופעה שכיחה שאכן יכולה לסבול שבועיים ימים.

לאחר עשרה ימים בלבד, החלו להתגלות בחדר השינה של בנו הקטן סימני עובש על הקיר. זה כבר היה יותר מדי עבורו, בעיקר על רקע העובדה שבנו סובל מאסתמה (קשיי נשימה). בנקודה הזאת, לאחר שהתייעץ עם קרובי משפחה וחברים, החליט מר ירדן לפנות לשמאים המתמחים בנזקי רכוש ורטיבות. וכך הגיע אלינו.   

הבדיקה הראשונה של קירות הבית הראתה סימנים של נזילות וקילופים, כאשר בחדר השינה התגלו אכן סימנים של עובש. על מנת לבדוק את הדברים לעומקם ובכדי לאתר את מקום העובש הוזז ארון הביגוד, בהתאם לשיקול דעתו השמאי המטפל, שכן מה שהתגלה מאחורי הארון היה מבהיל. סימנים של עובש קשה עטרו את הקירות, עובש המהווה סכנה בריאותית לכל יושבי הדירה ובעיקר לילד הקטן שישן בסמוך אליו טען השמאי בתקיפות.

לאחר הפקת חוות דעת שמאי לנזקי הרכוש לרבות עלויות הנזקים סך 35,000 ₪ , פנה מר ירדן לחברת הביטוח, ואלו האחרונים דחו את תביעתו על הסף.

בלית ברירה פנה מר ירדן לבית המשפט בתביעה כנגד חברת הביטוח ודקה אחת לפני הדיון, באו נציגי חברת הביטוח למר ירדן והציעו פשרה בזו הלשון "חבל לך להיכנס לבית המשפט, בוא וקבל 25,000 ₪ ונגמור את העניין" מר ירדן התייעץ עם רעייתו,.. ואלו האחרונים החלו להתמקח על סכום הפיצוי, כאשר בסופו של יום הוחלט בין הצדדים על פיצוי סך 28,000 ₪ בתוספת אגרת בית משפט וזמן ביטול.

סוף דבר.. בינינו לבין עצמנו אף אחד לא רוצה להגיע לבית המשפט ולהתעסק בתביעות מול הטייקונים, ואלו חברות הביטוח מנצלות עובדה זו בניסיון למשוך זמן ולהגיע עד לפתחו של בית המשפט במחשבה הרי ממילא אנחנו צריכים לשלם, בוא ננסה את הדרך הקשה בתקווה שאותו אזרח תמים יוותר על "התענוג" להגיע לבית המשפט. שכן במקרה שכיח זה האזרח זכה לפיצוי בשל עקשנותו לקבל את המגיע לו. אך תארו לעצמכם מצב אחר ?

המידע המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ההמגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל: eliko25@gmail.com

מאת: חיים שריקי  שמאי נזקי רכב ורכוש 
מומחה רשום  במאגר בתי המשפט 
סלולרי                  054-6800905 
פקס                       08-8570910 
כתובות אתרי הבית שלנו:   http://www.car-10.com–  http://www.car-10.co.il

1 תגובה
  1. אורית אומר

    כתבות מעניינות מאוד – כל הכבוד לחיים שריקי השמאי

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.