עיריה

כיצד הרשעה פלילית פוגעת בנאשם?

כיצד הרשעה פלילית פוגעת בנאשם?

אדם שהורשע בפלילים נושא בכתם ההרשעה הפלילית שמלווה אותו לפעמים גם 30 שנה. מה הנזקים שיכולים להיגרם לנאשם מהרשעה פלילית? האם ניתן למחוק אותה וכיצד?

רישום פלילי

עם תום משפטו של נאשם מחליט בית המשפט אם הוא מורשע או מזוכה מאשמה. אם מחליט בית המשפט על זיכוי הנאשם מאשמה, לא נותר לו עבר פלילי והרישום הפלילי נשאר נקי.

אך אם הנאשם מורשע, הרישום הפלילי שלו יוכתם וההרשעה תירשם לרבות סוג העבירה, מועד ביצוע העבירה והעונש שהוטל עליו במסגרת ההליך המשפטי.

רישום פלילי מלווה את המורשע לכל הפחות לתקופה של 10 שנים עד להתיישנות הרישום, ועוד 10 שנים נוספות עד למחיקת הרישום. במקרים אחרים, חמורים יותר, הרישום יכול ללוות את המורשע גם 30 שנה ואף לכל החיים מספר לנו עורך דין פלילי מוכר עימו שוחחנו.

מקצועות בהם לא ניתן לעבוד עם רישום פלילי

גופים רבים רשאים לגשת למרשם הפלילי ולקבל מידע אודות מבקשי עבודה או מועמדים לגופים ממשלתיים שונים.

בין היתר, לשכת עורכי הדין, לשכת רואי חשבון, משרדי הממשלה, עיריות ומועצות מקומיות, גורמים ביטחוניים וחברות בעלות אוריינטציה ביטחונית – מקבלים מידע על מורשעים וחוסמים אותם מלהתקבל לעבודה.

מעבר לכך, מורשים בפלילים אף סובלים מאי יכולת לקבל רישיונות מסויימים כגון:

  1. רישיון לנשק.
  2. רישיון למונית או אוטובוס.
  3. רישיון לייעוץ פנסיוני.
  4. רישיון לתיווך מקרקעין.

בחלק גדול מהמקרים, רשויות זרות אף מסרבות לתת ויזת מעבר לאדם שהורשע בפלילים והן רשאיות להתנות מתן ויזה בהצגת "תעודת יושר" או רישום פלילי נקי.

עורך דין פלילי. קרדיט צילום: משרד שאול רן

איך מוחקים רישום פלילי?

ניתן למחוק הרשעה פלילית אך ורק באמצעות פניה לנשיא המדינה באמצעות עורך דין פלילי ובקשת חנינה מהנשיא. תהליך זה אורך חודשים ארוכים ולפעמים המבקש ממתין גם שנתיים עד לקבלת תשובה מבית הנשיא.

מה צריך לכלול בבקשת חנינה? ישנם אין ספור נתונים אליהם צריכים להתייחס בבקשת חנינה על מנת שיהיה לה סיכוי כלשהו להתקבל. לכן אנו ממליצים לא להגיש בקשות חנינה באופן עצמאי אלא לפנות לעורך דין פלילי שייצג אתכם בתהליך וינסח עבורכם את בקשת החנינה.

הלשכה המשפטית בבית הנשיא רשאית לדרוש ממבקש החנינה לעמוד בתנאים מסוימים, למסור מסמכים נוספים ואף לערוך בדיקות כאלו ואחרות – לשיקול דעתם הבלעדי. לכן חשוב מאוד להיות מלווה ומיוצג.

משמעות מחיקת ההרשעה

הרשעה שנמחקה עדיין מופיעה בתדפיס הרישום הפלילי שאדם מוציא אך היא מכונה "שאילתה עצמית", המשמעות היא שרק בעל הרישום רואה את הרישום הפלילי שנמחק.

אך חשוב לציין, ישנם עוד מספר מצומצם של גורמים שרשאים לגשת לרישום הפלילי ולראות תיקים שנמחקו ואף תיקים שניתנה בעניינם חנינה מנשיא המדינה, כגון:

  1. שירות הביטחון הכללי.
  2. המוסד.
  3. יושב ראש הכנסת לעניין מינוי מסוים.
  4. שר המשפטים לעניין מינוי מסוים.
  5. שר או ממשלה לעניין מינויים מסוים.

מרבית המורשעים בפלילים לא באין במגע עם גורמים כמו השב"כ והמוסד, כך שאין כל משמעות לאפשרות שגופים אלו יראו את ההרשעה המחוקה. על מנת למחוק רישום פלילי אנו ממליצים לחפש עורך דין פלילי טוב בעל ניסיון ומוניטין במחיקת רישום פלילי והרשעות, לשתף פעולה עם עורך הדין ולספק את כל המסמכים הדרושים ולהמתין בסבלנות עד לקבלת ההחלטה.

צילום: freefix

עיריה

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.