נזק בדירה מפגיעת ברק בעמוד חשמל

בחודשי החורף האחרון, במזג אוויר סוער פגעה מכת ברק בעמוד חשמל המחובר לדירת מגוריו של יעקב כהן (שם בדוי) מעוצמת פגיעת הברק ניזוק קשה לוח החשמל והמכשירים החשמליים אשר היו מחוברים לזרם החשמל בדירה.

איזה מזל שעשיתי ביטוח לדירה חשב לעצמו מר כהן ופנה למרכז שירות לקוחות של חב' הביטוח אשר הרגיעו אותו באומרם, אין לך מה לדאוג מר כהן, אנחנו נשלח לך שמאי אשר יעריך את הנזק ובתוך כמה ימים יסודר הכל.

למחרת בבוקר, הופיע בדירתו של מר כהן שמאי מטעם חברת הביטוח אשר בדק את מהות הנזקים, צילם ורשם תוך שהוא מנחה את מר כהן להביא חשמלאי מוסמך לתיקון הנזקים שנגרמו ללוח חשמל ולמכשירים שנפגעו, תוך הדגש כי מר כהן חייב לדאוג לחשבוניות תיקון.

מר כהן פעל על פי הנחיות השמאי מטעם חברת הביטוח, הזמין חשמלאי ורכש מספר מכשירי חשמל שהושבתו תוך גיבוש כל החשבוניות, לרבות שמירת המכשירים הישנים אשר ניזוקו.

כעבור חודשיים משלא קיבל מר כהן את כספו בחזרה מחברת הביטוח, פנה לשמאי וזה האחרון הפנה אותו לחברת הביטוח

בשיחה שקיים מר כהן עם חברת הביטוח נמסר כי כל הניירת התקבלה והנושא עדיין בטיפול.

מר כהן המתין בסבלנות ולאחר כחודש ימים קיבל מכתב רשום בוא נאמר כי תביעתו נדחתה.

"התייעצתי עם עורך דין ממשיך כהן לספר וזה המליץ לי בחום: התקשר ל שמאי רכוש אובייקטיבי ושמע את עצתו.

לאחר הגעתו של השמאי עם ציוד מלא וערך בדיקה מדוקדקת בבית. שמתי לב כי הוא אינו מסתפק בהערכה כוללנית, אלא יורד לפרטים. תוך בדיקה קפדנית של מכשירי החשמל שנפגעו ואשר היו שמורים במחסן ועוד. בנוסף לכך ממשיך כהן לספר הוא שאל אותי עם סיום הבדיקה סדרת שאלות אודות המקרה, והגיש לי את חוות דעתו המקצועית".

מר כהן הגיש תביעה נגד חברת הביטוח בשל העובדה כי בעזרת המערכת המשפטית לא יראה דבר.

בדיון בבית המשפט השלום הקשה השופט על חברת הביטוח ושאל, מדוע אינכם מפצים את מר כהן על הנזקים שנגרמו. ומיד ענו בהתלהבות כי מכת הברק לא נבראה מעולם, ושלפו חוות דעת מומחה שריפות מטעמם אשר הדגיש כי מקור הנזק בהתרופפות חוטי החשמל בלוח הראשי של בעל הדירה, עוד טענו נציגי חברת הביטוח כי מקור נזק שכזה אינו מכוסה בפוליסה.

התנהלותם של נציגי חברת הביטוח קוממה את השופט אשר הדגיש כי השמאי מטעם חברת הביטוח שנשלח בזמנו לדירת מר כהן לא כפר בגרסת המבוטח כי לוח החשמל נפגע ממכת ברק,

אלא רק לאחר שנתיים לאחר השריפה הואילה בטובה חברת הביטוח למנות מומחה מטעמה שישלול את טענת המבוטח, ולכן קובע השופט כי חברת הביטוח התנהלה בחוסר תום לב בכל הקשור לטיפול בתביעה זו. – אבל השמאי לא מחייב אותנו, הסבירו נציגי חברת הביטוח, הוא בסך הכל נשלח לאמוד את הנזק בלבד.

טענה זו עוררה את מורת רוחו של השופט אשר הדגיש כי השמאי מטעמם נטע בליבו של המבוטח כי הוא יקבל את כספו. בעקבות תחושה זו, המבוטח לא פנה בתחילה למומחה מטעמו אלא שיתף את חברת הביטוח אשר הואילה לשלוח את השמאי מטעמה, שכן לאחר שלא שילמו את המגיע, פנה לשמאי רכוש מר שריקי אשר ערך צילם ותיעד את כל הנזקים שנגרמו.

כיום, לאחר כשנתיים, אינכם יכולים לשלוח מומחה שריפות מטעמכם בכדי לבדוק את לוח החשמל החדש שהוחלף יומיים בלבד לאחר קרות המקרה.

עוד הוסיף השופט החכם "איך יתכן שמומחה שריפות מטעמכם יכול לקבוע כי הנזק נגרם כתוצאה מהתרופפות החוטים בלוח החשמל החדש, ודחה על הסף את חוות דעתו של מומחה השריפות מטעם חברת הביטוח. עוד ציין השופט כי התנהלות חברת הביטוח שכזו גורמת להתדיינות מיותרת בבית משפט.

האם נציגי חברת הביטוח ויתרו, התשובה לא !! הם נאחזו בסעיף בפוליסת הדירה הקובע כי חברת הביטוח לא תהיה אחראית בגין נזק תוצאתי כלשהו שיגרם למבוטח. הנזק שנגרם למכשירי החשמל, לא מכוסה כי הוא נזק תוצאתי שהרי קודם נפגע לוח החשמל ורק אחר כך נפגעו מכשירי החשמל.

אם כך, נזכר השופט בפסק דין של נשיא בית משפט עליון אשר קבע כי המצאת המושג נזק תוצאתי מושרש בחברות הביטוח לשם התחמקות מתשלום לנזקים הנגרמים לרכוש המבוטח עצמו בטענה שהם נזקים תוצאתיים. חברות הביטוח מקוות כנראה שאולי יימצא שופט שייפול בפח הטענה.

זה לא קרה לשופט הוא הבין מיד כי לטענה זו אין רגליים ונתן דוגמא שכזו: לו שעון המעורר לא היה מצלצל והמבוטח היה מפסיד טיסה אזי זהו נזק תוצאתי והייתי מבין את חב' הביטוח.

המקרה שלפנינו, אפילו אינו מהווה מקרה גבול,  מדובר במקרה קיצוני שבו חברת הבטוח טוענת לנזק תוצאתי כאשר גם היא לא יודעת להסביר מדוע היא סבורה שכן. השופט היה תחת הרושם כי חברת הבטוח משתמשת במונח נזק תוצאתי כנימוק לחוסר רצונה לשלם במועד את הנזק שנגרם למבוטח.

בפסק דין, השופט חייב את חברת הביטוח לשלם למר כהן פיצוי מלא בגין הנזקים על פי חוות דעתו של השמאי שריקי, ובנוסף הפעיל השופט את מלוא סמכותו להטיל על חברת הביטוח סנקציה עונשית, וחייב אותה בתשלום ריבית מיוחדת מקסימלית, בהוצאות שכר טרחת שמאי, הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

תוכן המאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליו בביצוע ו/או מפעולה כלשהי. ( כתבה זו נערכה בשת"פ עם משרד עורכי דין חיים קלייר )

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים ההמגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות המייל: eliko25@gmail.com

מאת: חיים שריקי  שמאי נזקי רכב ורכוש 
מומחה רשום  במאגר בתי המשפט
סלולרי                  054-6800905
פקס                       08-8570910
כתובות אתרי הבית שלנו:   http://www.car-10.com–  http://www.car-10.co.il

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.