סקר הנתונים של חברת מדלן קובע: נתיבות בין עשר הערים המבוקשות בארץ

נתיבות בין עשר הערים המבוקשות בארץ מזנקת בשיעור מכירות דירות חדשות ומגיעה למקום השלישי ברשימת הערים הצומחות ב-5 שנים האחרונות. מנתונים שפרסמה חברת הנדל"ן מדלן המשקפים את קצב גידול האוכלוסיה ביחס למספר העסקאות בדירות חדשות עולה כי העיר נתיבות נמצאת במקום השלישי מבין עשר הערים המבוקשות בכל רחבי הארץ בחמש השנים האחרונות עם גידול של למעלה מ-10,000 תושבים בחמש השנים האחרונות. גם על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המשקפים את מדד מחירי הדיור והיקף מכירות הדיור בכל רחבי הארץ, בולט שוק הנדל"ן בעיר נתיבות כאחד המשגשגים בערי הפריפריה ואף ביחס לערים מובילות במרכז הארץ ונחשבת לעיר בצמיחה המונה כיום למעלה מ-40,000 תושבים.

בין עשר הצומחות ניתן למצוא את נתיבות, חריש,  צור הדסה, טירת הכרמל, ראש העין, עתלית, בית שאן, שדרות, אופקים ואזור. ואולם בנתיבות נרשם שיא גידול של האוכלוסיה עם נתונים המשקפים 3320 עסקאות בדירות חדשות בין השנים 2004-2018 (שדרות עם 1753 בתקופה זו ואופקים עם 1131 עסקאות חדשות בתקופה הנזכרת). שיא הגידול נרשם בין השנים 2014-2018 בו התחילו הליכי יישום הסכמי הגג כאשר עוד טרם יישומו נרשמו בנתיבות 2355 עסקאות לדירות חדשות (אופקים 940, שדרות 1386) וזאת חרף העובדה שמחירי הדירות בנתיבות נחשבים ליקרים כך ששוק הנדלן בעיר נהנה מביקושים גבוהים.

נתיבות מכה את כל התחזיות וניצבת ברף העליון של עשר הערים הצומחות גם ביחס למספר העסקאות בדירות יד שניה ולפי סקר חברת מדלן בין השנים 2004-2018 נרשמו בה 6,667 עסקאות (שדרות 4539 ואופקים 4157 באותה תקופה) ויתרונה הוא שהיא שומרת על שיעור עסקאות הולך וגדל  לאורך כל השנים הנסקרות ומצביע על קצב גידול אוכלוסין חיובי חריג במיוחד. הוא הדין לגבי מספר היתרי הבניה שהוצאו בנתיבות. בחברת נדל"ן מציינים את העובדה המפתיעה שלמרות המצב הבטחוני הרגיש באזור רושמות הערים  נתיבות, אופקים ושדרות מאזן הגירה חיובי בשנים האחרונות.

חשוב להזכיר שגם על פי השוואת נתונים בין ערי הארץ שערך בשעתו העיתון הכלכלי "דה מרקר" הסוקרים את מספר הדירות שנמכרו בין השנים 2015-2016, הציב את העיר נתיבות כאחת מערי הפריפריה שמככבות בצמרת מכירות הדיור, כאשר בשנת 2015 נרשמו בה 214 מכירות דירות חדשות, ובשנת 2016 היא הכפילה את היקף המכירות ל-459 יח"ד (115%). רמת הביקושים לדיור בנתיבות נחשבת לבין הגבוהים בארץ כאשר במהלך השיווקים של מגרשי בנה ביתך נרשמו כ-2500 ביקושים ל-200 מגרשי בנה ביתך ששווקו בשכונת נווה שרון במערב העיר וזאת עוד טרם נחתם הסכם הגג לבניית 14,000 יח"ד מתוכם כ-4000 יח"ד נבנות כיום בשכונות החדשות במערב העיר.

ראוי להדגיש כי שוק הנדל"ן בכל רחבי הארץ עובר מתיחת פנים משמעותית על רקע מדיניות הממשלה והתוכנית שהגה שר האוצר, ח"כ משה כחלון לחיזוק ערי הפריפריה ולעידוד רכישות דיור בערי הפיתוח באמצעות מבצע "מחיר למשתכן" כחלק מהמאמץ הלאומי להורדת מחירי הדיור. ואולם בעוד בחלק מערי הפיתוח, בהם נחתמו הסכמי גג לשיווק אלפי יח"ד מתקשים בהתמודדות עם הצפת ההיצעים לדיור הטומנות בחובן לצד השגת היעד של הורדת מחירים גם תופעות לוואי של רכישות דירות להשקעה ופגיעה בתמהיל הרכבה הדמוגרפי של האוכלוסיה שעלולים להטיל צל על מלאכת השיווק של אלפי יח"ד דיור בשנה. העיר נתיבות, צפויה להכפיל את אוכלוסייתה ולהפוך לעיר השניה בגודלה בנגב עם כ-90,000 תושבים במהלך שמונה השנים הקרובות. אחד המאפיינים הבולטים המשקפים את פריחת שוק הנדל"ן בנתיבות עוד טרם החתימה על הסכמי גג, הוא בהיותה עיר מועדפת למגורים המושכת אליה אוכלוסיות מכל רחבי הנגב והארץ, כך שבשנים האחרונים ניתן להצביע על קצב גידול אוכלוסיה חריג במיוחד של כ-7 אחוז בשנה, כאשר בעשור האחרונות הצטרפו אליה כ-10,000 תושבים חדשים והיא מונה כיום למעלה מ- 40,000 תושבים.

מתוך הנתונים ההשוואתיים שפורסמו ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בחודש מאי 2019  עולה כי בנתיבות נרשמו מכירות דירות חדשות יותר מערים מרכזיות בארץ (ביחס לגודל האוכלוסיה), בהם נרשמה ירידה משמעותית של 18% במכירות דירות חדשות בשנת 2016 ביחס לשנת 2015 . כך למשל בעיר ב"ש, בירת הנגב המונה 205,000 תושבים נמכרו 674 יח"ד חדשות בשנת 2016 ביחס לנתיבות (שמנתה אז  36,000 תושבים) בה נמכרו 459 יח"ד כאמור בשנת 2016. העיר הרצליה (92,000 תושבים) 536 יח"ד,   אשדוד  (220,000  תושבים)   587 יח"ד,    בת-ים  (129,000  תושבים)  309 יח"ד,

ראש עיריית נתיבות, יחיאל זוהר שניהל מו"מ קדחתני ומוקפד על חתימת הסכמי הגג בנתיבות דבק בעקשנות על מתווה שיבטיח שמירה על תמהיל אוכלוסייה מגוון בכל חלקי העיר תוך שמירה על צביון נתיבות כעיר לוויין המהווה מוקד עירוני בתחומי המסחר, הכלכלה, התעשיה התרבות, החברה והקהילה לכל תושבי האזור, הקמת תשתיות של מוסדות ציבור ודת ביחס לקצב גידול האוכלוסיה, פיתוח יוזמות תעסוקתיות ושריון גדול יחסית של מלאי דירות שיוקצה למשפחות ותיקות וזוגות צעירים, תושבי נתיבות.

זוהר הדגיש כי הצמיחה האורבאנית של נתיבות בשנים הבאות עשויה להתעצם לא רק על רקע החתימה על הסכמי הגג ושיווק דיור במחירים סבירים במסגרת מבצעי מחיר למשתכן, אלא גם עם הסיום המוצלח של ההליכים להרחבת גבולותיה של נתיבות במרכזו צירוף אזור התעשיה נועם לתחום שיפוטה של העיר, תוספת משמעותית של שטחים לתעשיה ופרוייקטים מחוללי צמיחה שנבנו (תחנת הרכבת, פיתוח פארק נחל בוהו, הקמת האגם הקמת מכון טיהור שפכים אזורי, הקמת עשרות מוסדות ציבור, חינוך ותרבות) ואלה המתוכננים לקום בעיר (מסוף מטענים – נמל יבשתי,  מיזם תיירות ופנאי ענק כולל אגם מלאכותי (שכבר הוקם) בהשקעה של 250 מלש"ח, הרחבת 3400 דונם שטחי תעשיה בפארק נועם ופיתוח של 500 דונם באזור התעשיה בעיר). גם החלטת הוועדה הגיאוגרפית על צירוף 1040 דונם משטחי שדות נגב הגובלים עם נתיבות בעיקר לצרכי הקמת תשתית תעשיה ותחבורה משתלבת היטב עם תוכניות הפיתוח של נתיבות.

התמורות המהפכניות  שהתחוללו  בהתפתחותה של העיר נתיבות במהלך העשור  האחרון  ראויים למחקר למדני  ברמת של התכנון האורבאני, הפיתוח וההשקעות, ההתפתחות הדמוגרפית, אבל מעל לכל נראה כי תופעה זו מגלמת בתוכה חווויה אנתרופולוגית נדירה שעוסקת באנשים – תושבי העיר נתיבות. העיר נתיבות הפכה ברבות השנים לאבן שואבת ולמרכז עירוני לאלפי אנשים מכל יישובי האזור הנהנים משירותי הכלכלה והמסחר, התעשיה, התרבות והבילוי ובמהלך השנים האחרונות ניתן להבחין במאות תושבי מושבים שבחרו לקבוע את מקום מושבם בעיר.

אין ספק כי הנתונים הסטטיסטיים שפורסמו השבוע ע"י חברת מדלן ביחס לקצב התפתחות שוק הנדל"ן בנתיבות והיקף העסקאות לדירות חדשות ויד שניה, מלמדת על כך שנתיבות צפויה להתמודד בהצלחה עם הליכי השיווק של אלפי יח"ד בשנים הבאות עם רמת ביקושים גדולים.

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.