עמדות החייאה לזכרו של אורן זוסמן ז״ל הותקנו בעיר הולדתו אשקלון

סגירת מעגל מרגשת: עמדות החייאה לזכרו של אורן זוסמן ז״ל הותקנו בעיר הולדתו אשקלון

מעיין זוסמן, אלמנתו של אורן: "כולי תקווה שתושבי העיר יכירו בחשיבות העמדות. שאורן, שלא יכול לשוב עוד לבית ילדותו, יוכל להציל באותו הבית ובאותו המקום, עוד ועוד חיים"

17 שנה לאחר שנפגשו במרכז אפרידר באשקלון , הבוקר (שלישי) הוצבה באותו המקום בדיוק, עמדת החייאה לזכרו של אורן זוסמן ז״ל, יליד העיר שנפטר מדום לב לפני כשנה וחצי, זאת במסגרת פרויקט להצבת מכשירי החייאה במרחב הציבורי שמובילה אשתו, מעיין.

העמדה הותקנה בטקס מרגש ומצומצם במעמד ראש העיר, תומר גלאם, אביו של אורן, שלמה זוסמן, אחותו, שקד, מנהל מרחב לכיש במד״א, חיים קראדי, מנכ״לית עמותת ידידי מד״א, אורלי אריאל וסגן מנהל המחלקה הבין לאומית, אילן קליין.

ד״ר אורן זוסמן ז״ל, גדל וחונך באשקלון, סבא שלו היה אחד ממייסדיה (אורי אליאב) והוריו עדיין תושבי ברנע. לפני כשנה וחצי, במהלך עבודתו במערך הקרדיולוגי בבית החולים ‘בילינסון׳, הוא נפטר מדום לב, בגיל 37 בלבד, מותיר אחריו אישה, מעיין ושלושה ילדים קטנים.

מאז, ולמעשה כמעין מילוי הצוואה של אורן, אשתו, גם היא תושבת העיר לשעבר, יזמה פרויקט רפואי וחברתי שמטרתו להביא להצבת עמדות החייאה חכמות במרחב הציבורי, אשר יעלו את סיכויי ההישרדות מ-6% ל-60% ויותר. נציין כי בישראל מתים מדום לב, כ-10,000 איש בשנה. עם פנייתה לעירייה נתן ראש העיר אור ירוק למהלך ובשיתוף פעולה עם מד"א יותקנו בעיר ארבע עמדות, במרכז אפרידר, טיילת בר כוכבא, קריית האקדמיה (בסמוך לבית הספר אורט ע"ש הנרי רונסון בו למד אורן) ומגדל. מדובר בעמדה חכמה המחוברת למערכת GPS של מד"א, מתוחזקת על ידם, עומדת בתנאי חום וגשם, וניתנת להפעלה על ידי כל אחד, באמצעות הסבר המצוי על העמדה.

ראש העיר, תומר גלאם: "אורן זוסמן ז"ל, יליד העיר, היה קרדיולוג מבריק, איש משפחה חם ואוהב שכל החיים היו לפניו. לפני שנה וחצי, בגיל 37 בלבד ובשיא של חייו, נדם לבו של אורן. מאז, אשתו מעיין, גם היא תושבת אשקלון לשעבר, יזמה פרויקט הנצחה חשוב מאין כמוהו לזכרו של אורן – הצבת עמדות החייאה במרחב הציבורי. היום, במרכז אפרידר, בדיוק במקום בו אורן ומעיין נפגשו לפני 17 שנה, וביחד עם אביו של אורן, שלמה, אחותו שקד, ונציגי מד"א,

הצבנו עמדה כזאת לזכרו ועמדות נוספות יותקנו ברחבי העיר. במסגרת עבודתו אורן הציל חיים רבים. כולנו תקווה שגם היום, לאחר מותו, הצלת החיים שכל כך פעל למענה, תימשך". 

מעיין זוסמן: "לא ידענו שבאותו מקום בו הלבבות נפגשו, תוצב כעבור 17 שנה עמדת החייאה לזכרו של אותו בן 22 יפה עם פסי השמש הזהובים. לא ידענו. לא ידענו שבמקום בו העברנו משמרות לילה שלמות יד ביד , במקום הזה יונצח אותו מבטיח שחיים שלמים אמורים היו להיות לפניו.

"והיום, באותו מקום ולאחר השקעה רבה של המון גורמים, הוצבה עמדת החייאה ראשונה באשקלון שאחריה יבואו עוד. להצבה הגיע אביו של אורן, חמי האהוב שלמה, גיסתי הנהדרת שקד, אנשי מד"א המסורים, ומכובדי עיריית אשקלון.

"תודה מקרב לב לראש העיר ולכל המעורבים על שיתוף הפעולה ועל ההכרה בחשיבותם של העמדות במרחב הציבורי. על לקיחת חלק בפרויקט לזכרו של אורן שלנו שהוא גם אורן של אשקלון. אורן שנולד וגדל בעיר, ששורשיו בה עמוקים ומסועפים עד סבו שהיה בין מקימי העיר, מזכיר מועצת הפועלים וסגן ראש העיר. עד לאימו המדהימה שנולדה וגדלה בעיר ועסקה בריפוי של אלפי מילדיה. עד לבית הספר שלו, לתיכון שלו, לחברי הילדות שלו. עד למקום ההיכרות עם אם ילדיו.

כולי תקווה שתושבי העיר יכירו בחשיבות העמדות, באפשרות של כל אחד ואחת להפעיל אותן ולהציל חיים כפי שאורן עשה, כפי ששלו יכלו להנצל. שתושבים נוספים יתרמו ויקחו חלק בפרויקט ויוצבו עוד עמדות. שאורן, שלא יכול לשוב עוד לבית ילדותו, יוכל להציל באותו הבית ובאותו המקום, עוד ועוד חיים".

מנהל מרחב לכיש במד"א, חיים קרדי: "במסגרת פרויקט מד"א להצבת מכשירי הדפיברילטור ברחבי הארץ, אנו שמחים לחנוך את העמדות הראשונות של מד"א באשקלון, לרווחת התושבים אשר עתידות לשפר עוד יותר את המענה הרפואי ולהציל חיים בעת חירום. העמדות החכמות שמחוברות למוקד 101 של מד"א מוצבת במיקומים מרכזים בעיר ומיועדת לשימוש תושבי העיר והמבקרים הרבים שפוקדים אותה. אנו מודים לעיריית אשקלון ולעומד בראשה על הסיוע הרב ושיתוף הפעולה ארוך השנים ועל פועלם למען תושבי העיר בנושא".

לגיוס תרומות לפרויקט ההנצחה מציל החיים, מוזמנים להיכנס לקישור: https://bit.ly/2MVL2Lq. למעוניינים בתרומות עמדת הנצחה שלמה, בנוסף להנצחתו של אורן ז"ל, ניתן לבצע זאת ולציין את שמות התורמים בעמדה.

צילום: סיון מטודי

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.